Członkowie RPP powołani przez tę samą instytucję częściej głosują tak samo - paper WNE UW

Członkowie RPP powołani przez tę samą instytucję częściej głosują w ten sam sposób niż osoby powołane przez różne instytucje - wynika z badań ekonomistów Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, opublikowanych w European Journal of Political Economy. Nominaci sejmowi byli historycznie najbardziej gołębi, a senaccy jastrzębi.


"Wyniki naszej analizy empirycznej sugerują, że instytucjonalny kanał nominacji jest silnie skorelowany z wzorcami głosowania nad stopami procentowymi w polskiej RPP. Mówiąc dokładniej, stwierdzamy, że osoby powołane przez tę samą instytucję częściej głosują w ten sam sposób niż osoby powołane przez różne instytucje. Co ważne, odkryty przez nas związek wydaje się być odmienny od wpływu partyjności politycznej. Inne czynniki, które wydają się wspierać głosowanie blokami w RPP, obejmują bliskość wyborów oraz fakt, że głosowanie miało miejsce, gdy inflacja była powyżej celu" - napisano w podsumowaniu badania.

"Nasze wyniki pokazują również, że osoby mianowane przez niższą izbę parlamentu, Sejm, są najbardziej gołębie, podczas gdy osoby mianowane przez izbę wyższą, Senat, są najbardziej jastrzębie. Z kolei osoby mianowane przez prezydenta mają tendencję do bycia w środku skali. Sugeruje to, że mianowanie członków RPP przez trzy różne instytucje sprzyja różnorodności poglądów na politykę pieniężną" - dodano.

Wyniki badania sugerują także, że głosowanie blokowe wśród osób mianowanych przez jedną instytucję może być wykorzystywane strategicznie, aby wpłynąć na wynik głosowania.

Autorami badania są ekonomiści WNE UW Jan Fałkowski, Jacek Lewkowicz, Bartosz Słysz oraz Łukasz Hardt. Ostatni z nich w latach 2016-22 był członkiem RPP.

Członków RPP w równej liczbie (po 3 osoby) nominują Sejm, Senat oraz Prezydent. W skład RPP wchodzi również prezes NBP, mianowany przez prezydenta za zgodą Sejmu. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5695 0,35%
1 EUR 4,2563 0,23%
1 GBP 4,9314 0,10%
100 JPY 2,4787 0,19%
1 USD 3,6432 0,62%