Dane z rynku pracy w IV mogą świadczyć o większym ożywieniu w II kw., ale to do weryfikacji (opinia)

Mocniejsze od oczekiwań dane z rynku pracy w kwietniu mogą świadczyć o większym ożywieniu krajowej gospodarki w II kw., ale to teza do weryfikacji w kolejnych okresach - oceniają ekonomiści.
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (EMAIL)
"Dane z rynku pracy w kwietniu okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych. Sporo wyższa od prognoz okazała się przede wszystkim dynamika nominalna średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, która powróciła do poziomu z początku br. W ślad za tym, a także w związku z wyhamowaniem inflacji (do 4,3 proc. rdr w kwietniu), podskoczyła mocno dynamika realna (do 4,0 proc. rdr) i okazała się najwyższą spośród opublikowanych w tym roku.
Relatywnie wysoka dynamika płac w kwietniu to efekt z jednej strony korzystniejszej (porównując z sytuacją z marca) bazy odniesienia, a z drugiej w związku z przypadającymi w tym roku świętami Wielkanocnymi na późny kwiecień i wypłatami świątecznych dodatków, bonusów itp. w tym okresie.
W przypadku zatrudnienia, dane także pozytywnie zaskoczyły. Złamana została utrzymująca się od początku br. dynamika na poziomie -0,9 proc. rdr i bardzo możliwe, że w kolejnych miesiącach tempo spadku zatrudnienia będzie już tylko maleć, choć raczej powoli.
Opublikowane dziś dane są ogólnie rzecz biorąc pozytywne, mogą wręcz wskazywać na większe przyspieszenie w gospodarce z początkiem II kwartału br., ale z punktu widzenia RPP mogą ją utwierdzać w przekonaniu, że z kolejnymi obniżkami stóp należy poczekać i podchodzi do nich ostrożnie".
MBANK RESEARCH (X)
"Kwietniowe płace przyniosły zaskoczenie w górę pokazując wzrost o 9,3 proc. rdr (konsensus zakładał wzrost zbliżony do 8 proc. rdr). To pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu. Jak wygląda impet wzrostu płac? Cóż, nastąpiła stabilizacja, ale na dość wysokim pułapie.
Rozbicie sugeruje, że dołożyło rolnictwo, górnictwo i szeroko pojęte spółki komunalne. Ale są też niespodzianki in plus w transporcie, rozrywce, działalności profesjonalnej, IT. Naszym zdaniem to jakiś wypadek przy pracy. Weryfikacja za miesiąc".
----------------
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 r. wzrosło o 9,3 proc. rdr, a mdm spadło o 0,1 proc. Rynek oczekiwał 8,1 proc. rdr i -1,2 proc. mdm Zatrudnienie w sektorze rdr spadło o 0,8 proc. rdr., a mdm pozostało bez zmian, wobec oczekiwanych -0,8 proc. rdr i -0,1 proc. mdm.(PAP Biznes)
tus/ ana/