Dopiero umowa projektowa pokaże szczegóły ws. harmonogramu i kosztów elektrowni jądrowej - Wrochna
Dopiero umowa projektowa między spółką PEJ a wykonawcą odpowie na szereg pytań dotyczących szczegółów planowania, harmonogramowania i szczegółów finansowych - poinformował na komisji sejmowej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
"Zakończenie budowy pierwszego bloku powinno nastąpić pod koniec 2035 r. i następnie blok ten powinien wchodzić w kolejnym roku do pełnej eksploatacji. Trzy bloki, które mamy zaplanowane w ramach pierwszej fazy, powinny być uruchamiane w okresach rocznych, czyli 2036, 2037 i 2038 w pełnym cyklu eksploatacyjnym. Te bloki będą budowane równolegle, więc to nam pozwoli na tego typu podejście" - powiedział Wrochna.
Dodał, że spółka PEJ jest na etapie umowy projektowej z wykonawcą i dopiero ta umowa ma odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących szczegółów planowania, harmonogramu i szczegółów finansowych.
"Budowa trzech dużych bloków w takim państwie jak Polska, która dopiero zaczyna swoją przygodę z energetyką jądrową (...) to jest najbardziej złożona inwestycja infrastrukturalna, z jaką możemy mieć do czynienia. Dokładając do tego jeszcze inwestycje towarzyszące, to są naprawdę skomplikowane inwestycje i harmonogramy oraz koszty będą ulegały uszczegółowieniu na kolejnych etapach" - dodał.
Sejmowa komisja energii poparła w czwartek rządowy projekt ustawy o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60,2 mld zł, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.
7 stycznia rząd przyjął projekt ustawy, na podstawie której w latach 2025-2030 na wsparcie inwestycji w elektrownię jądrową spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzyma 60,2 mld zł. Środki będą przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe poprzez wnoszenie wkładu pieniężnego. Możliwe będzie także podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego – skarbowych papierów wartościowych.
Wsparcie przekazywane byłoby w latach 2025-2030.
Założony model przewiduje, że inwestycja ma zostać sfinansowana w 30 proc. z kapitału własnego i w 70 proc. z kapitału obcego.
W grudniu 2024 r. KE otworzyła formalne postępowanie ws. planowanej pomocy publicznej dla elektrowni.
Skarb Państwa jest zaangażowany w realizację budowy elektrowni w roli bezpośredniego inwestora oraz gwaranta wierzytelności innych kredytodawców. Przewidywany jest też kontrakt różnicowy na odbiór energii z przyszłej elektrowni jądrowej.
Projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce realizuje należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Jako wykonawcę i partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Pierwsza elektrownia w amerykańskiej technologii AP1000 ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. (PAP Biznes)
jz/ osz/