Dynamika płac będzie gasnąć przez płacę min., niższą inflację i spadek marż firm (opinia)

zloty1.jpg

Dynamika płac będzie obniżać się na przestrzeni 2025 r. do jednocyfrowego poziomu przez niższe podwyżki płacy minimalnej, stabilizację inflacji oraz spadek marż przedsiębiorstw - oceniają ekonomiści w komentarzach do grudniowych danych GUS z rynku pracy.


MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (email)

"Koniec 2024 r. na rynku pracy jakby słabszy. Czy to jednak dziwi? Raczej nie. Niższa inflacja (średniorocznie w 2024 r. na poziomie 3,6 proc. wobec 11,4 proc. w 2023 r.) nie wywierała już tak dużej presji na wzrost wynagrodzeń jak wcześniej. Słaba kondycja polskiego przemysłu wymuszała ograniczenia zatrudniania w tym sektorze, a do tego doszło do grupowych zwolnień w niektórych firmach.

W skali całego 2024 r. rynek pracy pozostawał jednak +mocny+ i ta słabsza końcówka roku nie przesądza – mimo wszystko – o tym, że teraz będzie dużo słabiej. Nie pozwolą na to po pierwsze trendy demograficzne (w szczególności malejąca podaż pracy), po drugie zaś oczekiwane jest przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2025 r. (za sprawą rosnących inwestycji), co będzie generować popyt na pracowników.

Dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw najprawdopodobniej pozostanie już jednocyfrowa, niemniej jednak poziomy 8-9 proc. to nadal wysokie poziomy. W przypadku zatrudnienia, pierwsza połowa br. upływać będzie prawdopodobnie jeszcze w warunkach podobnych do zaistniałych w końcu 2024 r., od połowy roku jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać.

Dla RPP oznaki nieznacznego +ochłodzenia+ na rynku pracy mogą być używane przez niektórych członków RPP jako argument za rozpoczęciem, na przełomie I i II kwartału, dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Same obniżki nastąpią jednak moim zdaniem nieprędko, tj. najwcześniej na początku III kwartału".

RAFAŁ BENECKI, ING (email)

"Prognozujemy, że w 2025 tempo wzrostu płac pozostanie jednocyfrowe po trzech latach wzrostów w dwucyfrowym tempie i widzimy trzy główne powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, wzrost płacy minimalnej jest w tym roku wyraźnie niższy niż w poprzednich dwóch latach. W porównaniu do grudnia płaca minimalna wzrosła w styczniu tego roku o 8,5 proc. (do PLN 4.666) wobec wzrostu o 20,5 proc. w całym 2024 r.

Po drugie, niższy poziom inflacji powoduje, że pracownicy nie wywierają na pracodawców już tak dużej presji na podwyżki, aby zrekompensować spadek realnej siły nabywczej. Po trzecie, pogorszenie wyników finansowych przedsiębiorstw i spadek marż ograniczają możliwości podnoszenia wynagrodzeń przez przedsiębiorców. Firmy wskazują na wysokie koszty pracy jako jedną z najważniejszych barier prowadzenia biznesu. Czynnikiem podtrzymującym wzrost płac pozostaje napięta sytuacja na rynku pracy objawiająca się rekordowo niskim bezrobociem i brakami wykwalifikowanych pracowników w wielu branżach.

Dynamiczny wzrost płac jest jednym z czynników podbijających ceny usług (w grudniu wzrost o 6,6 proc. rdr) i inflację bazową. Prognozujemy, że w 2025 r. wzrost płac w przedsiębiorstwach spowolni do 7,5 proc. (średniorocznie), co w połączeniu z wygaśnięciem efektów bazowych na cenach energii powinno sprzyjać spadkowi inflacji CPI w okolice 3,5 proc. na koniec tego roku.

Taka perspektywa sugeruje przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w tym roku, chociaż NBP sugeruje, że perspektywa obniżek stóp procentowych oddala się w czasie z uwagi na ryzyka w górę dla inflacji z powodu cen administrowanych i ekspansywnej polityki fiskalnej".

SEBASTIAN SAJNÓW, PIE (email)

"Skala wzrostu wynagrodzeń w 2025 roku będzie niższa. (...) Na spowolnienie wpływać będzie słabsza kondycja firm oraz mniejsza presja płacowa przy niższej inflacji. Taki obraz potwierdzają badania koniunktury.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wolniejszy wzrost płac jest mniejsza podwyżka płacy minimalnej. (...) Płaca minimalna w ostatnich latach obejmuje coraz większe grono osób. Szczegółowe dane GUS o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej potwierdzają, że w przedsiębiorstwach zatrudniając do 9 osób mediana wynagrodzeń równa jest właśnie minimalnemu wynagrodzeniu.

W grudniu dalej obserwujemy niewielki spadek zatrudnienia. Liczba etatów była mniejsza o 0,6 proc. rdr. – poziom ten utrzymuję się od sierpnia. Redukcje dotyczą głównie branż przemysłowych, podczas gdy kondycja usług jest lepsza. Wraz z przyspieszeniem PKB oraz realizowaniem inwestycji sytuacja powinna poprawiać się".

---------

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. wyniosło 8.821,25 zł, co oznacza wzrost o 9,8 proc. rdr i 4,0 proc. mdm. Rynek oczekiwał 11,2 proc. rdr i 5,5 proc. mdm Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,6 proc. rdr. i o 0,1 proc. mdm vs konsensus -0,5 proc. rdr i 0,0 proc. mdm.

W całym 2024 r. wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 11,0 proc. rdr (do średnio 8.265,92 zł), a zatrudnienie spadło o 0,4 proc. (6.504,2 tys. etatów). (PAP Biznes)

tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4989 -0,62%
1 EUR 4,2524 -0,10%
1 GBP 5,0247 -0,30%
100 JPY 2,6249 -0,89%
1 USD 4,0830 -1,20%