EBI ma umowę dot. cross currency swap z BGK, ułatwiającą finansowanie w PLN - Czerwińska, EBI

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę ramową umożliwiającą transakcje terminowe cross currency swap, co ułatwi EBI finansowanie w Polsce w złotym, dzięki poprawie jego kosztu i płynności - poinformowała PAP Biznes wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.


"Podpisaliśmy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Umowę Ramową ISDA umożliwiającą dokonywanie walutowych transakcji terminowych (cross currency swap) z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. To ułatwi nam prowadzenie finansowania w Polsce, gdyż będziemy mieli lepszy dostęp do polskiego złotego. W ubiegłym roku wypłaciliśmy 20,5 mld zł w PLN. Jest to znacząca kwota, a przy skali rynku złotego, który jednak jest mniej płynny niż rynki USD czy EUR, partnerstwo z BGK jest dla nas bardzo istotne" - powiedziała Czerwińska w trakcie Forum Grupy EBI w Luksemburgu.

"Skala finansowania i zaangażowania EBI w Polsce rośnie i w związku z tym potrzebujemy coraz więcej polskiej waluty, natomiast wahania na rynku złotego powodowały pewne trudności w dostępności nie tyle samej waluty, co jej ceny. Misją EBI jest wspieranie rozwoju poprzez dostarczenie kapitału dla naszych kredytobiorców i zależy nam, by dostępność waluty nie ograniczała naszych działań. W przypadku dużych kontrahentów zawsze są możliwości wypłaty w euro lub przesunięcia transzy wypłaty, ale w przypadku mniejszych podmiotów, czy też samorządów, to ryzyko walutowe pozostaje po naszej stronie i nie chcemy, by wpływało na koszt finansowania" - dodała.

Czerwińska poinformowała, że emisja obligacji pozostaje standardowym źródłem finansowania operacji i wypłat EBI w złotym w Polsce, natomiast na wypadek dużych wahań, czy trudności z dostępnością waluty bank będzie uruchamiać wymianę z BGK.

"Umowa umożliwi nam zaspokojenie naszych potrzeb na finansowanie w złotym w ok. 15 procentach" - podała wiceprezes.

Kolejnym argumentem dla uruchomienia wymiany waluty jest długoterminowe finansowanie jakie oferuje EBI - 20-30-letnie, tymczasem rynek obligacji w Polsce charakteryzuje się relatywnie krótkimi terminami zapadalności.

"Pojawia się więc pewne niedopasowanie harmonogramu naszych płatności do harmonogramów rynków obligacji, gdzie długoterminowe obligacje są rzadkością. Umowa z BGK pomoże nam zapewnić większą płynność, niezależnie od wahań rynkowych" - powiedziała Czerwińska.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków, to EBI tradycyjnie większość działań związanych z finansowaniem realizuje w pierwszej połowie każdego roku, aby wykorzystać większy popyt inwestorów i płynność w tym okresie.

W 2023 roku łączna suma obligacji wyemitowanych przez EBI wyniosła 49,766 mld euro, a w 2022 było to 44,280 mld euro.

Wiceprezes EBI informuje, że ubiegłym roku grupa EBI udzieliła w Polsce finansowania na 5,1 mld euro, więc poziom 5,45 mld euro z 2022 r. został praktycznie zachowany.

"Na całościową kwotę 5,1 mld euro składa się 4,7 mld euro z EBI i 632 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, z czego 255 mln euro pokrywa się – są to nasze wspólne projekty. Cieszymy się, że w 2023 r. osiągnęliśmy wzrost w inwestycjach wspierających klimat i środowisko do 52 proc. z 49 proc. w poprzednim roku" - podaje.

Odnośnie planów na 2024 - EBI przedstawi je na konferencji w marcu. Na tę chwilę Czerwińska mogła powiedzieć, że zakładana jest kontynuacja finansowania transformacji energetycznej – co jest priorytetem banku, który widzi w tym obszarze duży potencjał w Polsce.

"Przyglądamy się również bardzo uważnie w jakim zakresie moglibyśmy finansować lub współfinansować projekty w obszarze podwójnego zastosowania tzw. dual use, wspierających rozwój gospodarki i jej bezpieczeństwo. Tu zastrzegam, że nie chodzi o finansowanie broni, ale obiekty infrastruktury krytycznej. Polska jest bardzo ważnym krajem dla EBI, ponieważ jest krajem frontowym i chcielibyśmy, by nasze wsparcie było jak najsilniejsze" - dodaje.

Dla m.in. technologii podwójnego zastosowania czy cyber security EBI dedykuje program SESI+ (Strategic European Security Initiative) i przeznacza na ten cel 8 mld euro.

"Obecnie zapotrzebowanie na tego typu projekty nie jest duże - mamy zgłoszone inicjatywy na ponad 2 mld euro. Zależy nam by zainteresowanie tym sektorem wzrosło i by rozwój technologii podwójnego zastosowania otrzymał odpowiednie wsparcie" - wyjaśnia.

Zapytana o potencjalne zaangażowanie w finansowanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Czerwińska zwraca uwagę, że jest to projekt zakładający budowę nie tylko lotniska, ale całego centrum komunikacyjnego.

"Elementem, który potencjalnie może być interesujący dla EBI, z uwagi na niskoemisyjność tego typu transportu, to węzeł kolejowy. Zgodnie ze strategią Banku, a jesteśmy bankiem klimatu w Unii Europejskiej, nie możemy finansować budowy nowych lotnisk, bądź rozbudowy istniejących. W obszarze lotnictwa angażujemy się jedynie w projekty dotyczące zapewnienia standardów bezpieczeństwa" - powiedziała.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4016 -0,34%
1 EUR 4,1652 -0,17%
1 GBP 4,9916 -0,28%
100 JPY 2,5952 -0,94%
1 USD 4,0321 -0,17%