Profil:
Polenergia SAEBOiR może w tym roku zainwestować więcej ze względu na projekty offshorowe - Moraru (wywiad)
EBOiR może w 2025 roku zainwestować w Polsce nawet więcej niż w ostatnich latach w związku z inwestycjami w duże projekty offshore wind - powiedziała PAP Biznes dyrektor regionalna EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie Andreea Moraru. Umowy na pożyczki do ok. 300 mln euro każda mogą podpisać w 2025 roku z tym bankiem PGE Baltica 6 oraz MFW Bałtyk II.
"W 2024 roku zainwestowaliśmy rekordowe 1,43 mld euro w Polsce. Jeśli chodzi o przyszłość, to jesteśmy instytucją odpowiadająca na zapotrzebowanie, więc nie możemy dokładnie przewidzieć poziomu inwestycji, jaki zrealizujemy w tym roku, ale oczywiście będziemy odpowiadać na rosnące potrzeby polskiej gospodarki w zgodzie z naszymi priorytetami zawartymi w strategii na Polskę z lipca 2024 r." - powiedziała Moraru.
Pytana o potencjalny poziom zaangażowania EBOiR w przyszłości, dyrektor regionalna odparła, że bank oczekuje utrzymania zbliżonego poziomu do tego osiąganego w Polsce w ostatnich latach.
"W tym roku możemy oczekiwać nawet lekkiego wzrostu w związku z dużymi projektami energetycznymi offshore wind. Gdy te projekty zostaną sfinalizowane, oczekujemy, że nasz poziom inwestycji ustabilizuje się bardziej wokół 1-1,2 mld euro" - oszacowała.
W grudniu 2024 EBOiR zatwierdził do 300 mln euro długoterminowej pożyczki dla PGE Baltica 6 na finansowanie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW.
EBOiR ma również wkrótce zatwierdzić kolejną długoterminową pożyczkę w podobnej kwocie dla MFW Bałtyk II, spółki Polenergii i Equinora, na finansowanie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej Bałtyk II o mocy 720 MW.
W obu przypadkach finansowanie banku będzie zapewnione wraz z wieloma bankami komercyjnymi, agencjami eksportowymi i bankami rozwoju. Obie zgody finansowe wymagają jeszcze podpisu, co spodziewane jest w tym roku.
"Jednym z głównych priorytetów jest wspieranie zielonej transformacji energetycznej w kontekście ostatnio proponowanego przez polski rząd bardziej ambitnego planu klimatyczno-energetycznego" - podkreśliła Moraru.
"I w tym kontekście ostatnio ogłosiliśmy nasz zamiar finansowania dwóch konsorcjów offshore, a także pracujemy nad innymi okazjami, by uruchamiać projekty w odnawialnej energii i w magazynowaniu energii" - dodała.
Zgodnie ze strategią EBOiR na Polskę, bank planuje skupić się na różnych rodzajach projektów energetycznych, tj. energetyka wiatrowa na lądzie, źródła solarne, magazynowanie energii i infrastruktura przesyłowa.
"Bardzo byśmy chcieli też zrobić więcej na froncie konkurencyjności i innowacyjności w 2025 r., w obszarach takich jak magazynowanie energii, elektryfikacja komunalnego ogrzewania, wodór, wychwytywanie i składowanie CO2" - wymieniła Moraru.
Wspomniała też, że jeśli pojawi się taka okazja, to bank jest też bardzo zainteresowany wsparciem inwestycji w rozwój sieci elektroenergetycznej w Polsce.
Pytana o perspektywy dla inwestycji typu equity w Polsce, Moraru odparła, że ta kategoria międzynarodowych inwestycji została ostatnio ograniczona, zwłaszcza ze strony USA, podczas gdy potrzeby kapitałowe gospodarki rosną ze względu na zieloną transformację.
"EBOiR może wypełnić tę lukę. Jeśli chodzi o inwestycje equity, to w ubiegłym roku zainwestowaliśmy około 170 mln euro w Polsce, zarówno bezpośrednio w spółki, jak i w fundusze private equity, które również służą jako platforma do lokowania kapitału. Oczekujemy kontynuacji tego trendu w tym roku" - powiedziała dyrektor regionalna.
Jej zdaniem unijne fundusze strukturalne i Fundusz Odbudowy (w Polsce KPO) dostępne dla Polski w tym roku są uzupełnieniem, a nie konkurencją dla finansowania EBOiR.
"Mają różne cele, strukturę i odpowiadają na inne potrzeby, więc nie postrzegamy siebie jako konkurencję. Wręcz przeciwnie, uważamy, że oba rodzaje finansowania są komplementarne, ponieważ mamy zdolność mobilizacji unijnych grantów i zapewniamy finansowy komponent dla bardziej ryzykownych projektów, by były bardziej atrakcyjne i akceptowalne dla banków. W Polsce, na przykład, uruchomiliśmy wiele gwarancji finansowych EUInvest wraz z naszym finansowaniem" - wyjaśniła Moraru.
Potwierdziła, że obecna strategia banku w sektorze energii nie przewiduje finansowania energetyki jądrowej.
"Mamy jednak inne sposoby wspierania takich projektów, na przykład poprzez bezpieczeństwo nuklearne. Mieliśmy takie przykłady na Ukrainie, gdzie nasz zespół ds. bezpieczeństwa jądrowego zajmował się zarządzaniem środkami finansowymi na budowę magazynu wypalonego paliwa jądrowego w Czarnobylu. Jesteśmy także zaangażowani w inne projekty w obszarze bezpieczeństwa jądrowego w Bułgarii i Azji Środkowej. Mamy taką samą politykę jak UE, że nie możemy inwestować w sektor nuklearny” - powiedziała szefowa EBOiR na Polskę.
Julita Żylińska (PAP Biznes)
jz/