Europejski Bank Inwestycyjny chce mocniej angażować się na rynku kapitałowym - Czerwińska, EBI
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chce mocniej angażować się na rynku kapitałowym, wspierając finansowanie projektów związanych ze środowiskiem i procesami demokratycznymi - wskazała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
"Chcemy więcej angażować się na rynku kapitałowym – podjęliśmy działania, żeby wchodzić w tzw. climat swap. W ubiegłym miesiącu podpisaliśmy umowę z Barbadosem - to pierwsza jaskółka, jeśli chodzi o działalność naszego banku - na gwarancje, które udzielimy państwu po to, żeby mogło taniej pozyskać kapitał na rynku finansowym na zielone projekty, na finansowanie projektów związanych z klimatem i środowiskiem" - powiedziała Czerwińska.
"Myślimy o tym, w jaki sposób jeszcze bardziej efektywny wspierać procesy demokratyczne. Mamy wojnę w Ukrainie, wyzwania związane z suwerennością energetyczną, z łańcuchami dostaw, zastanawiamy się w jaki sposób - nawiązując do tego co mówiła w lipcu Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim - jak możemy efektywniej finansować tarczę demokratyczną i w jaki sposób jako publiczna instytucja możemy bardziej kontrybuować do finansowania projektów, które przyczyniają się do wzmacniania procesów demokratycznych nie tylko w UE, ale również poza" - dodała.
Jak wskazała wiceprezes EBI, w ubiegłym tygodniu bank osiągnął pułap 100 mld euro w zakresie emisji zielonych obligacji. EBI chce nie tylko emitować zielone obligacje, ale również je kupować.
"W ubiegłym tygodniu osiągnęliśmy pułap 100 mld euro w zakresie emisji zielonych obligacji na rynku, jak dotychczas. Jest to pewien kamień milowy, który osiągnęliśmy. To jest też asumpt do tego, żeby zadać sobie pytanie jak jeszcze bardziej wspierać, jak efektywniej wspierać i wchodzić w interakcje z naszymi potencjalnymi klientami" - powiedziała Czerwińska.
"Podjęliśmy decyzję o tym, że nie tylko emitujemy zielone obligacje, ale również je kupujemy. Czyli nie tylko udzielać kredytu, ale również kupować zielone obligacje czyli te, które są przeznaczone na finansowanie celów związanych z klimatem i środowiskiem" - dodała.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją UE udzielającą długoterminowych pożyczek, należącą do państw członkowskich UE. Bank udziela długoterminowego finansowego wsparcia znaczącym inwestycjom, przyczyniając się do osiągania celów Unii Europejskiej. (PAP Biznes)
pat/ ana/