Inwestycje w energię jądrową jednym z pomysłów na obniżenie cen energii w UE - Domański
Minister finansów Andrzej Domański oznajmił we wtorek w Brukseli, że unijni ministrowie są zgodni co do tego, że obniżenie cen energii jest kluczowe dla przywrócenia konkurencyjności w Europie. Wśród pomysłów na wprowadzenie niższych cen pojawiły się m.in. inwestycje w energię jądrową i infrastrukturę przesyłową.
W Brukseli we wtorek rozpoczęło się pierwsze w tym roku posiedzenie ministrów ds. finansów i gospodarki państw UE. To także pierwsze oficjalne spotkanie pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Prowadzi je szef polskiego resortu finansów Domański.
Wtorkowe posiedzenie poprzedziła w poniedziałek nieformalna kolacja z udziałem ministrów z krajów członkowskich. Szefowie resortów rozmawiali o dwóch kluczowych dla Wspólnoty kwestiach: kryzysie energetycznym i konieczności obniżenia cen energii oraz stosunkach gospodarczych UE z USA podczas prezydentury Donalda Trumpa.
Jak usłyszała PAP, chociaż brukselska kolacja odbywała się w tym samym czasie, co zaprzysiężenie Trumpa w Waszyngtonie, to ministrowie skupili się podczas niej głównie na kwestii obniżenia cen za energię w UE, a dyskusja na ten temat trwała ponad dwie godziny.
"Ministrowie byli zgodni co do tego, że ceny energii są kluczową kwestią dla przywrócenia konkurencyjności w Europie. To nie przypadek, że światowa energia została wspomniana 600 razy w raporcie Draghiego" - powiedział we wtorek rano w Brukseli minister Domański, powołując się na raport Mario Draghiego, dotyczący konkurencyjności w UE.
Unijni ministrowie omówili konkretne pomysły na obniżenie cen energii w Europie, w tym konieczność inwestycji w infrastrukturę sieciową, taką jak interkonektory, łączące systemy energetyczne państw członkowskich.
"Niektóre kraje podniosły też kwestię konieczności wzmocnienia rynków mocy jako ważnego czynnika, który umożliwiłby więcej inwestycji. Jednym z pomysłów na obniżenie cen są także inwestycje w energię jądrową" - wymienił Domański.
Minister ocenił, że ważną kwestią jest również zmniejszenie obciążeń, w tym administracyjnych, dla firm działających na unijnym rynku energii.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
jowi/ szm/ jpn/ asa/