Kolejne wnioski o płatność z KPO jeszcze w tym roku - Szyszko, MFiPR

papSzyszko.jpg

Polska jeszcze przed końcem tego roku wyśle kolejne dwa wnioski o płatność z KPO; będą to kolejne wielomiliardowe wnioski, ale dokładna kwota nie jest jeszcze znana - poinformował PAP Biznes wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Dodał, że także jeszcze w tym roku może dojść do kolejnego spotkania z KE ws. alternatyw dla oskładkowania umów cywilnoprawnych.


"Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę pieniędzy z drugiego i trzeciego wniosku o płatność, co oznacza, że na gwiazdkę będziemy mieli 40 mld zł z tych wniosków. To są pieniądze m.in. na polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, na modernizację sieci energetycznych i na zakup sprzętu i remonty oddziałów onkologicznych" - powiedział wiceminister.

"Ten przelew zamyka pierwszy etap nadrabiania zaległości w KPO. Jak to się stanie, jeszcze do końca tego roku wysyłamy kolejne wnioski o płatność, czwarty i piąty razem, i zaraz potem, jak je wyślemy, siadamy do rewizji KPO, taki harmonogram mamy uzgodniony z Komisją" - dodał.

"Będzie to kwota wielomiliardowa, ale nie jestem jeszcze w stanie dokładnie powiedzieć, ile" - powiedział wiceminister, pytany o kwotę czwartego i piątego wniosku.

Jego zdaniem, rewizja KPO może rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego, a na pewno w pierwszym kwartale przyszłego roku.

"Pewnie w styczniu zostanie udzielony mandat Rady Ministrów do negocjacji rewizji" - dodał główny negocjator rządu ds. KPO.

Jak zauważył, w tym mandacie znajdzie się m.in. oskładkowanie umów cywilnoprawnych - MFiPR negocjuje już alternatywne rozwiązania w tym kamieniu milowym KPO.

"Naszą intencją jako polskiego rządu jest to, żeby wypracować takie rozwiązanie z Komisją Europejską, które zwiększy bezpieczeństwo socjalne pracowników w Polsce, ale jednocześnie nie spowoduje drastycznego spadku zarobków na rękę wśród Polaków, którzy na takich umowach są" - wyjaśnił wiceminister.

Pytany, jak poszła jego rozmowa z KE w tej sprawie 9 grudnia i czy Komisja przyjmie alternatywne rozwiązania Polski, odparł, że nie są to łatwe rozmowy, ale że jest w tej sprawie optymistą. Dodał, że na spotkaniu KE usłyszała polskie argumenty.

"Na podstawie danych i merytorycznej rozmowy jesteśmy w stanie dojść z Komisją do porozumienia, tak samo jak doszliśmy do porozumienia ostatnim razem. I nam, i Komisji zależy na jak najlepszym zainwestowaniu środków z KPO. Moim zdaniem, to jest kwestia pewnie kilku tygodni zanim osiągniemy ostateczne porozumienie w tej sprawie, pewnie to będzie już w pierwszym kwartale przyszłego roku" - zaznaczył.

Jak dodał, kolejne spotkanie z KE w tej sprawie może odbyć się jeszcze przed świętami.

9 grudnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że kwestia oskładkowania umów-zleceń to jedna z rzeczy, jaką Polska poruszy przy okazji tzw. małej rewizji KPO. Wśród propozycji alternatywnych wymieniła m.in. korzystne dla pracujących zmiany w liczeniu stażu pracy, który uwzględniałby inne rodzaje zatrudnienia i wzmocnienie inspekcji pracy.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych to jeden z kamieni milowych KPO, który warunkuje część wypłaty z czwartego i piątego wniosku o płatność z KPO, jakie MFiPR planuje złożyć na przełomie roku lub pod koniec tego roku. Wraz ze złożeniem tych wniosków resort chce przystąpić do mniejszej, technicznej rewizji KPO.

25 listopada minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że jest decyzja, że do 2026 r. umowy cywilnoprawne nie zostaną oskładkowane.

Po ostatniej rewizji Krajowy Plan Odbudowy (KPO) składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska ma otrzymać z KPO 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Zgodnie z celami UE, prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. - na transformację cyfrową.

Julita Żylińska

(PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4924 -0,32%
1 EUR 4,2249 -0,13%
1 GBP 5,0777 -0,10%
100 JPY 2,6306 -1,39%
1 USD 4,0864 -1,18%