Kolejny wzrost wskaźnika WWK utrwala pozytywny obraz sytuacji gospodarczej - BIEC
Kolejny wzrost wskaźnika WWK w marcu utrwala pozytywny obraz sytuacji gospodarczej - oceniają analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
WWK, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w marcu 2025 roku wzrósł o ponad 1,3 pkt. w stosunku do wartości z lutego.
Był to drugi z rzędu miesiąc wyraźnej poprawy wskaźnika.
"O ewentualnym utrwaleniu się tych pozytywnych zmian zadecydują najbliższe miesiące, kiedy to optymizm menadżerów przedsiębiorstw powinien znaleźć swe odzwierciedlenie w tzw. twardych danych, opartych o oficjalną ilościową statystykę. Na razie, obserwujemy kontynuację pozytywnych zmian w oczekiwaniach menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych, choć skala tej poprawy jest znacznie mniejsza niż przed miesiącem" - napisano.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się a pięć pozostało na poziomie zbliżonym do wartości z miesiąca ubiegłego.
BIEC podaje, że największy wpływ na wzrost wskaźnika miała kontynuacja wzrostów na warszawskiej giełdzie. Wartości indeksu WIG w ujęciu realnym osiągnęły swój kolejny szczyt, wyższy od ostatniego lokalnego szczytu z kwietnia 2024 r.
Według BIEC, utrzymują się pozytywne zmiany w ocenach menadżerów dotyczących napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
"Co prawda ogólny poziom zamówień nie uległ istotnej poprawie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jednak w kwestii zamówień, kierowanych na eksport zdecydowanie zwiększyła się grupa tych firm, gdzie zamówienia napływają szerszym niż przed miesiącem strumieniem. Największą poprawę w napływie zamówień eksportowych odczuwają przedstawiciele branży chemicznej. Na pogorszenie tempa napływu zamówień wskazują producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych, co zgodne jest z danymi na temat dynamiki sprzedaży detalicznej. O względnej poprawie można mówić w przypadku producentów dóbr inwestycyjnych i pośrednich, co może świadczyć o nadchodzącym ożywieniu w inwestycjach sektora prywatnego" - napisano w raporcie.
Potwierdzają to dane ankietowe, gdzie przedstawiciele firm pytani są bezpośrednio o zmiany w nakładach inwestycyjnych w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. (PAP Biznes)
map/ asa/