Konsolidacja fiskalna może odejmować ze wzrostu gosp. od '26 ok. 0,4 pkt. proc. - Citi (opinia)

PKB.jpg

Konsolidacja fiskalna może odejmować ze wzrostu gospodarczego począwszy od 2026 r. około 0,4 pkt. proc. - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. To relatywnie duży efekt, ale przy potencjalnym wzroście przekraczającym 3 proc., nie powinien być kluczowy.


"Główny wniosek z opublikowanego dokumentu jest taki, że 2025 rok nie będzie jeszcze okresem zaciskania pasa, co zresztą nie jest chyba zaskakujące, szczególnie w świetle już opublikowanego budżetu. MF planuje obniżyć deficyt do zalecanego poziomu w ciągu 4 lat, a więc nie zamierza skorzystać z możliwości wydłużenia tego okresu do 7 lat. Deficyt ma być obniżany co roku średnio o 0,8 proc. PKB, jednak zacieśnienie budżetowe nie będzie rozłożone równomiernie. Na przykład w 2025 r. wysiłek fiskalny ma wynieść zaledwie około 0,25 proc. PKB, podczas gdy począwszy od 2026 r. ma on być bliski 1 proc. PKB" - napisali ekonomiści.

"Przy takiej skali cięć, konsolidacja fiskalna może odejmować ze wzrostu gospodarczego począwszy od 2026 r. około 0,4 pkt. proc. Jest to relatywnie duży efekt, ale przy potencjalnym wzroście przekraczającym 3 proc., nie powinien być kluczowy. Z drugiej strony fiskalne zaciskanie pasa przed przypadającymi na 2027 rok wyborami parlamentarnymi może wymagać determinacji" - dodali.

W przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 resort finansów założył 4-letnią ścieżkę obniżania deficytu, co oznacza jego spadek do poniżej 3 proc. PKB w 2028 r. MF zakłada też stopniową redukcję długu sektora gg, docelowo poniżej 60 proc. PKB w 2030 r.

Ekonomiści Citi wskazują, że zacieśnienie fiskalne zarysowane w planie częściowo dokona się samo.

"Przy nominalnie rosnących wynagrodzeniach oraz PKB, pozostawienie świadczeń 800+ na stałym poziomie oraz utrzymanie progów PIT oraz kwoty wolnej bez zmian automatycznie wygenerują mniej więcej połowę wymaganego zacieśnienia fiskalnego. Oznacza to, że znaczna część redukcji deficytu nie będzie wymagała dodatkowego wysiłku w postaci przyjmowania potencjalnie niepopularnych ustaw" - oceniają ekonomiści.

"W praktyce duży nacisk postawiony został na wyrastanie z deficytu, a nie na ostre zaciskania pasa. Na ocenę postępów realizacji planu fiskalnego z planu będzie trzeba poczekać prawdopodobnie rok. Wtedy bowiem, wraz z publikacją projektu ustawy budżetowej będzie można ocenić, jakiej formy dostosowania fiskalnego należy spodziewać się począwszy od 2026 roku" - dodają. (PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,13%
1 EUR 4,2522 -0,30%
1 GBP 5,1451 -0,30%
100 JPY 2,6024 -1,51%
1 USD 4,0900 0,65%