Kwietniowe dane o produkcji budowlanej nie napawają optymizmem w kontekście inwestycji (opinia)

Kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej były słabsze od oczekiwań rynku; dynamika obniżyła się o 4,2 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie -0,9 proc. Odczyt nie napawa optymizmem w kontekście inwestycji, choć w drugiej połowie roku sytuacja w sektorze powinna się poprawić - oceniają w komentarzach po danych GUS ekonomiści.
MBANK (X):
"Kwietniowa produkcja budowlana nie porwała i spadła o 4,2 proc. rdr. To wynik dużo słabszy od oczekiwań, który nie specjalnie napawa optymizmem w kontekście inwestycji. Na pocieszenie możemy dodać, że skala zaskoczenia nie była ekstremalna.
Spoglądając na dane odsezonowane można dostrzec, iż poprzedni miesiąc nie przyniósł ani wzrostu, ani spadku. Wszystkie kategorie produkcji znajdują się na zbliżonych do marcowych poziomach. W dalszym ciągu podtrzymujemy, że druga połowa roku powinna być lepsza".
ING BŚ (X):
"Słabe dane z budownictwa (-4,2 proc. rdr) vs oczekiwane -0,9 proc. oraz -1,1 proc. w marcu. Cykl inwestycji publicznych wciąż niemrawo startuje, w kwietniu widzimy lekką poprawę w dużych projektach infrastrukturalnych (w ujęciu odsezonowanym), ale ponowne osłabienie w robotach specjalistycznych (tylko super niska baza wyniosła tam dynamikę rdr w górę do poziomu dwucyfrowego). Budownictwo mieszkaniowe z dwucyfrowym spadkiem rdr.
Dane nie dziwią. Polska podpisała umowy z beneficjentami z KPO na 100 mld zł, ale wypłacone środki to zaledwie 20 mld zł, a postęp od początku roku jest wolny. Coraz większe ryzyko kumulacji inwestycji pod koniec 2025 r. i przed deadlinem na granty z KPO w lecie 2026 roku".
BANK PEKAO (X):
"Produkcja budowlano-montażowa spadła w kwietniu o 4,2 proc. rdr, czyli mocniej od prognoz. Generalnie, jesteśmy na poziomach produkcji z poprzedniego roku. Przeciąganie liny między mieszkalnictwem (spadek) a infrastrukturą (wzrost) daje na razie remis".
*******************
Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2025 r. spadła o 4,2 rdr, a mdm wzrosła o 5,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej o 0,9 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 9,0 proc. (PAP Biznes)
pat/ ana/