Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w listopadzie o 1,9 pkt. do 97,7 pkt. - PIE

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w listopadzie o 1,9 pkt. do 97,7 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


Od czerwca MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza utrzymującą się wśród przedsiębiorców przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi. W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem listopadowym (104,1 pkt.), który odzwierciedlał przewagę pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców, obecny poziom MIK jest niższy o 6,4 pkt. Za spadek wskaźnika odpowiadają niższe wskazania w zakresie płynności finansowej firm, malejąca skłonność do podejmowania zatrudnienia i realizacji inwestycji.

"O niekorzystnym wyniku MIK w listopadowym odczycie zadecydowały negatywne zmiany w pięciu, na siedem obserwowanych, komponentach MIK (wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, moce produkcyjne, inwestycje). Odczyty dla tych komponentów są poniżej poziomu neutralnego. Wartości wskaźników dla komponentów płynność finansowa i wynagrodzenia są powyżej poziomu neutralnego" - napisano w badaniu.

PIE pisze, że niepokoi wynik listopadowego odczytu pięciu komponentów MIK, mających wartości wskaźników poniżej poziomu neutralnego.

Najniższą wartość wskaźnika odnotowano dla inwestycji w aktywa materialne lub niematerialne (70,9 pkt.), który spadł mdm o 2,9 pkt. i jest wyższy tylko o 4,8 pkt. od jego wartości najniższej odnotowanej w czerwcu (66,1 pkt.).

W listopadowym odczycie wskaźnik mocy produkcyjnych wyniósł 95,5 pkt. i spadł mdm o 5,6 pkt. Poniżej poziomu neutralnego są wskaźniki wartości sprzedaży (94,7 pkt.) i nowych zamówień (93,2 pkt.). Wskaźnik wartości sprzedaży wzrósł mdm (o 5,4 pkt.), ale dla wskaźnika nowe zamówienia odnotowano spadek mdm (o 1,1 pkt.).

Z badania wynika, że wynagrodzenia to jedyny komponent MIK w listopadowym odczycie, którego wartość jest powyżej poziomu neutralnego (115,4 pkt.) i który wzrósł mdm (o 1,2 pkt.). Wartość powyżej poziomu neutralnego w listopadowym odczycie ma także płynność finansowa firm (112,5 pkt.), przy czym już drugi z kolei miesiąc odnotowano obniżenie wartości tego komponentu. Wskaźnik MIK dla płynności finansowej spadł mdm o 9 pkt. i jest najniższym odnotowanym w 2024 r.

"W ostatnim kwartale widzimy duże zróżnicowanie nastrojów w polskich firmach. Z jednej strony, trendy wskazują na stopniową poprawę strony przychodowej i popytowej, z drugiej zaś wyniki inwestycyjne i słabnąca systematycznie płynność finansowa mogą budzić zaniepokojenie. Jak zwykle w tym okresie pojawiają się plany podwyżek wynagrodzeń, jednak dla 70 proc. firm wysokie koszty pracy stanowią kluczową barierę w prowadzeniu działalności” – napisano w komentarzu do badania. (PAP Biznes0

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6480 0,96%
1 EUR 4,3508 0,58%
1 GBP 5,2410 0,69%
100 JPY 2,6537 0,73%
1 USD 4,0978 1,84%