MKiŚ pod koniec lutego przekaże KPEiK pod obrady rządowego komitetu ds. europejskich - Zielińska

pap_20150810_049.jpg

Pod koniec lutego "Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu" (KPEiK) zostanie skierowany m.in. pod obrady rządowego komitetu ds. europejskich - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Po zakończeniu prac rządowych dokument ma trafić najpóźniej w czerwcu do Brukseli.


Wcześniej podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych Zielińska poinformowała, że resort klimatu wprowadza teraz ostatnie poprawki do KPEiK do 2030 r. i z końcem lutego przekaże dokument do przyjęcia przez gremia rządowe.

W rozmowie z PAP Biznes wiceminister uściśliła, że dokument pod koniec lutego zostanie wysłany m.in. pod obrady rządowego komitetu ds. europejskich.

Według wcześniejszych zapowiedzi, MKiŚ rząd ma wybrać scenariusz KPEiK: tzw. bazowy bądź aktywną ścieżkę transformacji, czyli tzw. ambitny scenariusz KPEiK.

"Aktywna ścieżka transformacji generuje wyższy wzrost gospodarczy i jednocześnie obniża koszty wytwarzania energii, a to jest kluczowe dla naszej konkurencyjności" - powiedziała Zielińska PAP Biznes.

Pytana o to, kiedy KPEiK może trafić do Brukseli, zaznaczyła, że to zależy od tempa prac rządu nad tym dokumentem.

"Zakładam, że w najbardziej pesymistycznym scenariuszu to będzie czerwiec, ale mam nadzieję, że nastąpi to wcześniej" - zaznaczyła.

Resort klimatu informował pod koniec listopada, że w ramach konsultacji publicznych KPEiK wpłynęło prawie 3 tys. uwag do KPEiK.

Wiceminister Zielińska wskazywała, że KPEiK do 2030 r. pokazuje dwie ścieżki: utrzymywanie "business-as-usual" oraz ścieżka aktywnej transformacji, która może wypracować wzrost gospodarczy dwukrotnie szybszy niż średnia europejska i niższe koszty produkcji energii. Rząd ma wybrać jedną z nich.

14 listopada Komisja Europejska wezwała Polskę i 12 innych krajów UE do pilnego dostarczenia swoich finalnych, zaktualizowanych Krajowych planów na rzecz energii i klimatu (KPEiK). To pierwszy etap procedury KE związanej z naruszeniem unijnego prawa.

W październiku resort klimatu skierował do oficjalnych konsultacji publicznych scenariusz aktywnej transformacji KPEiK do 2030 r., czyli tzw. ambitny scenariusz. Trwały one do połowy listopada.

Pierwotnie MKIŚ miał nadzieję, że rząd przyjmie dokument na przełomie roku i wtedy zostanie on przesłany Brukseli.

Wstępny, tzw. bazowy scenariusz (WEM) został przesłany Brukseli w marcu.

Krajowe zużycie węgla kamiennego energetycznego w 2030 r. ma, według tzw. ambitnego scenariusza KPEiK, nie przekroczyć 22,5 mln ton i jest to o 7,5 mln ton węgla mniej niż przewidywał scenariusz bazowy. W 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego.

Ponadto tzw. ambitny scenariusz przewiduje 32,6 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto, a bazowy 29,8 proc.

Julita Żylińska

(PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4731 -0,69%
1 EUR 4,2286 -0,48%
1 GBP 5,0043 -0,39%
100 JPY 2,5977 -1,21%
1 USD 4,0562 -0,85%