Nadal można się spierać o 50-100 pb. obniżek stóp proc. w II poł. 2025 - Janczyk, RPP (wywiad)

pap_20220119_0LQ.jpg

Członek RPP Wiesław Janczyk podtrzymuje w rozmowie z PAP Biznes, że nadal można się spierać o 50-100 pb. obniżek stóp procentowych w II połowie 2025 r., m.in. ze względu na efekty długiego oddziaływania dość wysokich dodatnich realnych stóp.


"Obniżka stóp procentowych w bieżącym roku nadal jest możliwa. (...) W moim przekonaniu, które jest uprawnione do przekazania, stawką o którą możemy się spierać jest nadal 50 do 100 pb. w drugim półroczu 2025 r." - napisał Janczyk w odpowiedzi na pytania PAP Biznes, podtrzymując swoje stanowisko co do skali cięcia stóp w całym 2025 r., wyrażone w połowie listopada ub. r.

"Projekcja marcowa przyniesie ważne informacje oparte o rzeczywiste wyliczenia oddziaływań utrzymanych tarcz antyinflacyjnych i cen regulowanych. Przypomnę, że ostatnia listopadowa projekcja NBP (...) wykonana została przed decyzją rządu o zakresie subsydiowania cen energii w bieżącym roku. Decyzje w tym zakresie rząd podejmował później. Spowodowało to, że jedyna uprawniona projekcja ścieżki inflacji na I i II kwartał 2025 musiała być wyższa o 1,2 pp. Wówczas przyjmowano, że obniżki stóp procentowych będą możliwe na przełomie półrocza 2025 r. po wyraźnym spadku inflacji CPI. Dzisiaj wiemy, że inflacja przez co najmniej najbliższe 3 kwartały nie wróci do celu i w wypowiedziach na temat szybkiej obniżki stóp wróciła ostrożność i powściągliwość" - dodał.

Posiadane informacje o polityce fiskalnej wskazują zdaniem Janczyka, że część cen za dostarczaną do gospodarstw energię zostanie uwolniona/podniesiona po II kw., a dalsze po III kw., co przy stabilnych okolicznościach makroekonomicznych spowoduje znaczną presję inflacyjną i wzrost inflacji CPI w II półroczu - przy ciągle utrzymującej się na poziomie blisko 4 proc., czyli wysokiej, inflacji bazowej.

 

"W moim przekonaniu jednak warto zauważyć fakt już długotrwałego, silnego oddziaływania dość wysokich realnych dodatnich stóp procentowych, co może dać efekty pozwalające na obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku" - zaznacza członek RPP.

W ocenie Janczyka podstawowym argumentem za dłuższym okresem utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie jest konieczność trwałego sprowadzenia inflacji do celu NBP.

"Utrzymywane w Polsce od października 2023 r. na tym samym poziomie stopy procentowe przez wiele miesięcy przewyższały odczyt inflacji CPI, to pokazuje determinację Rady w zakresie oddziaływania jej narzędzi na obniżenie inflacji. Pewnego rodzaju niezrozumienie takiej postawy w obiegu informacyjnym znalazło swoje przesilenie pod koniec ubiegłego roku, jednak ponowny wzrost inflacji i wyjście jej ponad cel wraz z pasmem odchyleń, z jakim mamy do czynienia od grudnia, potwierdził słuszność prowadzonej dotychczas polityki pieniężnej" - wskazuje członek RPP.

"Nie wchodząc w szczegóły podstaw szybkiego wzrostu PKB, wspieranego również ogromnym zaplanowanym deficytem budżetu państwa, Polska gospodarka rozwija się szybko, zdecydowanie lepiej niż inne gospodarki w regionie, bez porównania lepiej niż gospodarki strefy euro czy Niemiec. Tak więc walka z inflacją jest priorytetem podstawowym i jest prowadzona w okolicznościach bardzo silnej utrzymującej się wysokiej presji płacowej (7-8 proc. wzrostu w bieżącym roku) w ślad za niskim bezrobociem, wzrostem cen usług i dużym popytem konsumenckim" - dodał.

Pytany o kwestie kursu PLN - w odniesieniu do opłacalności eksportu i wpływu na inflację - Janczyk ocenia, że silne i długotrwałe umocnienie złotego przez ostatnie dwa lata stawiało eksporterów w trudnej sytuacji, ale obecnie mogą oni realizować nieco wyższą rentowność swoich usług czy produktów.

"Myślę, że obecna rynkowa wycena naszej waluty działa korzystnie dla gospodarki, a jeśli chodzi o inflację, to przy obecnym kursie złotego oddziaływanie jest umiarkowane i da się znieść" - dodał.

Pytany o nastawienie amerykańskiego Fed, który sygnalizuje spowolnienie luzowania polityki pieniężnej, Janczyk odpowiada, że Rada obserwuje działania wiodących i regionalnych banków centralnych. Zaznacza, że najważniejsze wskazówki dla kroków podejmowanych przez RPP nie są oparte na żadnej jednostkowej zewnętrznej decyzji.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5527 0,18%
1 EUR 4,2720 -0,17%
1 GBP 5,0232 -0,19%
100 JPY 2,6350 0,14%
1 USD 3,7467 -0,49%