Napływające informacje wskazują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż oczekiwano - RPP

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż oczekiwano - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada odnotowała obniżenie się dynamiki płac. Komunikat nie zawiera fragmentu mówiącego wcześniej, że inflacja wróci do celu w średnim terminie przy obecnym poziomie stóp.


"W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. W II połowie roku – zgodnie z obowiązującym stanem prawnym oraz uwzględniając obecny poziom taryf na energię elektryczną – nastąpi dalszy wzrost regulowanych cen energii" - napisano.

"Jednocześnie napływające informacje, w tym niższe od oczekiwań dane GUS o inflacji w pierwszych miesiącach br., sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek" - dodano.

Rada usunęła w kwietniu z komunikatu sformułowanie mówiące wcześniej, że w średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP.

Rada zwróciła w kwietniu uwagę na obniżanie się dynamiki płac.

"W Polsce dostępne dane wskazują, że dynamika aktywności gospodarczej w I kw. 2025 r. była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i zbliżona do odnotowanej w IV kw. ub.r. W lutym br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były ujemne, a dynamika produkcji budowlano-montażowej obniżyła się. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac" - napisano.

Rada oceniała, tak jak poprzednio, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, a dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Powtórzono, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

Ponownie wskazano, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

Rada czwarty miesiąc z rzędu nie wzmiankowała o antyinflacyjnym oddziaływaniu mocniejszego złotego.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 1-2 kwietnia 2025 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. Decyzja była zgodna z konsensusem rynkowym.

RPP utrzymuje stopy na obecnym poziomie od października 2023 r.

W czwartek, 3 kwietnia godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,3763 -0,08%
1 EUR 4,1794 -0,06%
1 GBP 5,0011 0,09%
100 JPY 2,5863 0,14%
1 USD 3,8707 0,13%