Nie ma realnego uzasadnienia za trzymaniem przez RPP obecnego poziomu stóp - Commerzbank (opinia)
Inflacja w Polsce w ujęciu odsezonowanym mdm zbliżyła się do celu, jej ostatnia zwyżka wynika z wycofywanego wsparcia dla cen energii, co ma zaniedbywalny wpływ na CPI, więc w takim otoczeniu nie ma realnego uzasadnienia za utrzymywaniem przez RPP stóp na poziomie 5,75 proc. - oceniają analitycy Commerzbanku.
"Jednogłośnie oczekuje się, że NBP nie zmieni dziś swojej podstawowej stopy procentowej ani komunikacji. Decydenci najprawdopodobniej podadzą inflację na poziomie 5 proc. (ostatni odczyt inflacji bazowej wyniósł 4,3 proc.) jako powód do nierozważania obniżek stóp. Jednocześnie złoty jest słaby z powodu rosnącej awersji do ryzyka na rynkach globalnych, co dodatkowo uzasadnia ostrożność polityki" - napisano w środowym raporcie Commerzbanku.
"Jednak w rzeczywistości inflacja w Polsce, podobnie jak inflacja w wielu innych krajach UE, spadła już do poziomu zbliżonego celu - w ujęciu odsezonowanym miesiąc do miesiąca. Niedawny skok CPI spowodowany wycofywaniem pandemicznych działań dotyczących cen energii i żywności miał niemal znikomy wpływ i szybko się "wygładził". W tym środowisku nie ma realnego uzasadnienia dla utrzymywania stopy procentowej na poziomie 5,75 proc., zwłaszcza że gospodarka realna weszła w gorszy okres w cyklu (soft patch)" - dodano.
W ocenie analityków Commerzbanku polityka pieniężna NBP jest „upolityczniona”, a frakcja prezesa NBP Adama Glapińskiego od czasu dojścia do władzy obecnej koalicji jest przeciwko obniżkom stóp procentowych.
"Wcześniej z radością obniżała stopy procentowe przy znacznie wyższej inflacji. Jednak widoczna dezinflacja w całej strefie euro sprawia, że jastrzębi status quo jest trudniejszy do uzasadnienia, stąd ostatnio frakcja ta przyznaje, że cięcia stóp mogą być dyskutowane do około marca 2025 roku" - napisano.
"Utrzymujemy, że to sztucznie utrzymywane jastrzębie nastawienie może nie działać pozytywnie na wycenę złotego, ponieważ idzie to wbrew właściwej polityce pieniężnej" - dodano.
RPP w środę w godzinach popołudniowych ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. W czwartek o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego. (PAP Biznes)
tus/ ana/