Notyfikacja planu wygaszania kopalń pomoże w wyborze wiodącego scenariusza KPEiK - Zielińska, MKiŚ

wegiel_kopalnia.jpg

Szybkie zakończenie procesu notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego, która zawiera harmonogram wygaszania kopalń, pomoże w wyborze wiodącego scenariusza KPEiK do 2030 r. - powiedziała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.


"(Ta notyfikacja) zmienia tyle, że to pokazuje, że proces się toczy i daje nadzieję, że on się szybko zakończy" - powiedziała Zielińska.

"W związku z tym będziemy wiedzieli na czym stoimy, jeśli chodzi o ten harmonogram dopłaty (do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń) i wtedy będziemy wiedzieli, którego scenariusza (KPEiK) jesteśmy bliżej" - powiedziała Zielińska.

Przyznała, że to pomoże w wyborze wiodącego scenariusza Krajowego Planu w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) do 2030 r.

Prezentując kilka dni temu tzw. aktywny scenariusz transformacji w ramach tego dokumentu, Zielińska zapowiedziała, że na końcu jego konsultacji zostanie wyłoniony wiodący scenariusz KPEiK - bazowy lub aktywnej transformacji. Wyłoniony dokument będzie później zaakceptowany przez rząd i przesłany Brukseli jako ostateczny plan działań do 2030 r.

W poniedziałek szefowa resortu prof. Marzena Czarnecka poinformowała, że Ministerstwo Przemysłu przesłało w ostatnich dniach do Komisji Europejskiej trzeci wniosek notyfikacyjny dot. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego.

Umowa społeczna z maja 2021 r. m.in. reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Jednocześnie w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), zawierający m.in. scenariusz ambitnej transformacji (WAM).

Scenariusz ten zakłada m.in., że w 2030 r. z węgla ma pochodzić 22 proc. energii elektrycznej, wobec 60 proc. w 2023 r. Prognozy, które wzięto tu pod uwagę wskazują, że krajowe zużycie węgla kamiennego energetycznego w 2030 r. nie przekroczy 22,5 mln ton. To o 7,5 mln ton węgla mniej niż przewidywał tzw. scenariusz bazowy (WEM) przesłany Brukesli w marcu.

W 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego.

Podpisana w maju 2021 r. umowa społeczna wskazuje m.in. 2049 r. jako perspektywę zamknięcia polskiego górnictwa i zakłada subwencjonowanie branży w postaci budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej. Dopłaty są mimo to realizowane.

Niedawno Forum Energii oszacowało, że nawet w tzw. ambitnym scenariuszu (WAM) Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK) same dopłaty do wydobycia węgla wyniosą między 31 a 83 mld zł do 2040 r.(PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5995 0,00%
1 EUR 4,2667 0,07%
1 GBP 5,1831 0,35%
100 JPY 2,6708 0,05%
1 USD 4,0633 0,25%