Od I '22 do VI '24 spadek liczby kontroli podatkowych w VAT i ich efektywności - NIK

Od stycznia 2022 r. do końca czerwca 2024 r. doszło do spadku liczby kontroli podatkowych w VAT i obniżenia ich efektywności - wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.


"Milowym krokiem na drodze do uszczelnienia poboru VAT miało być wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur elektronicznych. Termin uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w wersji obligatoryjnej przesunięto jednak na przyszły rok ze względu m.in. na problemy z jego wydajnością" - wskazuje NIK.

"Tymczasem jak wykazała NIK, w okresie objętym kontrolą, czyli od stycznia 2022 r. do końca czerwca 2024 r. doszło do spadku liczby kontroli podatkowych w VAT i obniżenia ich efektywności (mierzonej średnią kwotą uszczuplenia należności, która powinna trafić do państwowej kasy). W przypadku kontroli celno-skarbowych w VAT kwota ta okazała się w 2023 r. trzykrotnie niższa niż cztery lata wcześniej – spadła z 2,4 mln zł do ok. 823 tys. zł" - dodaje.

W okresie objętym badaniem przeprowadzano także mniej kontroli dotyczących zasadności zwrotów VAT podatnikom.

"Co prawda liczba samych kontroli celno-skarbowych rosła, jednak udział tych, które dotyczyły tylko zwrotu podatku, był wśród nich wyraźnie mniejszy niż w latach 2019–2021. Doszło również do znacznego spadku liczby kontroli podatku akcyzowego – w 2023 r. przeprowadzono zaledwie 143 takie kontrole, czyli o ponad połowę mniej niż w 2019 r." - napisano.

W opinii NIK, obniżenie aktywności kontrolnej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to w znacznym stopniu skutek reorganizacji kadrowej.

"W okresie od lipca 2022 r. do końca czerwca 2023 r. szef KAS przeniósł z urzędów skarbowych do urzędów celno-skarbowych 1/4 kontrolerów. Równocześnie rozpoczął prace legislacyjne zmierzające do zmiany kompetencji naczelników urzędów skarbowych – odebrania im możliwości prowadzenia kontroli podatkowych na rzecz rozszerzenia uprawnień dotyczących czynności sprawdzających" - napisano.

"NIK zwraca uwagę na to, że podobnie jak proces reorganizacji kadrowej w KAS, planowane zmiany legislacyjne nie zostały poprzedzone rzetelną analizą tego, jaki będą miały wpływ na skuteczność poboru podatków. Zdaniem Izby w okresie objętym kontrolą działania Krajowej Administracji Skarbowej nie były w pełni rzetelne, skuteczne i prawidłowe" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5760 0,14%
1 EUR 4,2614 0,12%
1 GBP 4,9151 -0,33%
100 JPY 2,4758 -0,12%
1 USD 3,6475 0,12%