Ok. 1/3 ankietowanych firm zatrudnia cudzoziemców, głównie duże i średnie firmy - PIE

Ok. 1/3 ankietowanych firm zatrudnia cudzoziemców, głównie duże i średnie firmy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


"Z badania PIE z maja 2025 r. wynika, że ok. 1/3 z 500 ankietowanych firm zatrudnia cudzoziemców, głównie duże (50 proc.) i średnie (47 proc.) przedsiębiorstwa" - napisano.

W małych firmach odsetek ten wynosi 35 proc, a w mikro- 22 proc.

Najczęściej cudzoziemców zatrudniają firmy z branży TSL (46 proc.), przemysłu (40 proc.) i budownictwa (36 proc.).

W handlu i usługach odsetek ten wynosi po 23 proc.

PIE zapytał firmy o hipotetyczną sytuację, polegającą na zniknięciu cudzoziemców z polskiego rynku pracy.

"Okazuje się, że brak cudzoziemców jako pracowników miałby konsekwencje dla co piątej firmy. Natomiast zaledwie 13 proc. firm poradziłoby sobie w takiej sytuacji zatrudniając większą liczbę Polaków" - napisano.

Pozostała część (67 proc.) to firmy, które nie zatrudniają cudzoziemców, w związku z tym taka hipotetyczna sytuacja zniknięcia cudzoziemców z rynku pracy ich nie dotyczy.

PIE podaje, że brak cudzoziemców na rynku pracy wiązałby się z wydłużeniem czasu pracy dla pozostałych pracowników – uważa co trzecia firma wskazująca na konsekwencje braku cudzoziemców.

32 proc. firm obawia się, że nie mogłyby realizować zamówień, a 30 proc. wskazuje na konieczność ograniczenia skali działalności lub rezygnacji z części usług, szczególnie w budownictwie i branży TSL.

Spadek jakości usług lub opóźnienia dostaw przewiduje 24 proc. firm, głównie handlowych i z branży TSL.

Dla 18 proc. przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych i TSL, brak cudzoziemców grozi utratą ciągłości działania.

15 proc firm, głównie produkcyjnych, rozważa zastąpienie ich pracy automatyzacją.

"Cudzoziemcy odgrywają istotną rolę na polskim rynku pracy, co potwierdzają zarówno dane statystyczne, jak i opinie przedsiębiorców. Hipotetyczne zniknięcie cudzoziemców z rynku pracy wiązałoby się dla wielu firm z poważnymi konsekwencjami – od trudności w realizacji zamówień, przez spadek jakości usług, aż po konieczność ograniczenia działalności. Tylko niewielka część przedsiębiorstw byłaby w stanie łatwo zastąpić ich polskimi pracownikami" - napisano.

PIE pisze, że z danych makroekonomicznych wynika, że w latach 2021-2023 średni wkład pracy imigrantów w roczny wzrost PKB Polski wynosił 0,5 pkt. proc. (ok. 18 proc. całego wzrostu). (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5206 -0,79%
1 EUR 4,2455 -0,16%
1 GBP 5,0419 -0,27%
100 JPY 2,5829 -0,17%
1 USD 3,7775 -1,28%