Perspektywy dla inflacji w kolejnych miesiącach optymistyczne; w maju RPP obniży stopy (opinia)

GUS podał we wtorek, że wskaźnik CPI w marcu wyniósł 4,9 proc. rdr, zgodnie z wcześniejszym szacunkiem flash. Poprawiające się perspektywy inflacyjne to jeden z głównych powodów zwrotu w nastawieniu RPP, która już w maju może obniżyć stopy - oceniają w komentarzach po danych GUS ekonomiści.
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail):
"Ostateczny szacunek GUS inflacji w marcu na poziomie 4,9 proc. rdr przypieczętowuje średnią wartość wskaźnika w całym I kwartale br. również na poziomie 4,9 proc. rdr. To mniej niż oczekiwano jeszcze na początku br. Inflacja nie przebiła w I kwartale 5,0 proc. rdr i co więcej, wpływa na ścieżkę CPI w kolejnych miesiącach. Wygląda ona dość optymistycznie.
Już w kwietniu wskaźnik inflacji znajdzie się (m.in. za sprawą wysokiej bazy odniesienia z kwietnia zeszłego roku) poniżej 4,5 proc. rdr, a w lipcu ukształtuje się poniżej górnej granicy odchyleń od celu NBP, czyli 3,5 proc. Warto jednak uwypuklić, że na poziomie górnej granicy odchyleń od celu NBP już teraz znajduje się inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii.
Jaki to wszystko będzie mieć wpływ na decyzje RPP w kolejnych miesiącach? Zakładając, że poza obniżającą się inflacją RPP w maju będzie dysponować nowymi danymi z gospodarki, które wskażą m.in. dalsze zejście w dół dynamiki wynagrodzeń oraz nikły wzrost sprzedaży detalicznej, w maju zobaczymy najprawdopodobniej obniżkę stóp procentowych o 50 pb. Podobny ruch może być przez RPP powtórzony w czerwcu lub lipcu br., a na koniec br. stopa referencyjna może wynieść 4,50 proc. w porównaniu do 5,75 proc. obecnie".
PKO BP (X):
"Mamy to! Inflacja w marcu potwierdzona na poziomie 4,9 proc. rdr, co oznacza, że piątki z przodu w 2025 już najpewniej nie zobaczymy. Jednocześnie miesięczny wzrost cen został zrewidowany do 0,2 proc. z 0,1 proc. wg wstępnego szacunku. Inflacja usług spowolniła do 6,4 proc. rdr z 6,6 proc. rdr w lutym, a towarów przyspieszyła nieznacznie do 4,4 proc. rdr z 4,3 proc. rdr. Szacujemy, że inflacja bazowa powróciła do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP po raz pierwszy od połowy 2021 r.".
ING BŚ (X):
"Marcowa inflacja potwierdzona na 4,9 proc. rdr. Zamiast marcowego szczytu mieliśmy płaskowyż, a inflacja bazowa spadała w I kw. 2025 r. (w marcu ok. 3,6 proc.). Poprawiające się perspektywy inflacyjne to jeden z głównych powodów zwrotu w nastawieniu RPP, która już w maju może obniżyć stopy o 50 pb".
ALIOR BANK (X):
"Marcowa inflacja potwierdzona na 4,9 proc. rdr, zgodnie z naszą prognozą. Mamy więc kolejny miesiąc z odczytem poniżej 5 proc. rdr - z pewnością będzie to dyskutowane na najbliższym posiedzeniu RPP".
*********************
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.
Wcześniej, w szybkim szacunku, GUS podawał, że CPI w marcu wyniósł 4,9 proc. rdr i 0,1 proc. mdm. (PAP Biznes)
pat/ osz/