Podaż i popyt na rynku pow. magazynowej w '15 na poziomie z '14 - JLL
Podaż i popyt na rynku powierzchni magazynowej w 2015 r. pozostanie na poziomie z 2014 r. czyli odpowiednio 1 mln m kw. oraz 2 mln m kw. brutto - oceniają eksperci z firmy JLL. Stawki najmu pozostaną na poziomach z zeszłego roku.
"Spodziewamy się, że rok 2015 będzie kontynuacją trendów, które obserwowaliśmy w zeszłym roku. Popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na poziomie z zeszłego roku czyli na poziomie 2,0 mln m kw. brutto lub ok. 1,4 mln m kw. netto. Także skala podaży będzie zbliżona - spodziewam się wyniku na poziomie ok. 1 mln m kw., być może trochę ponad to" - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP ekspert z JLL Tomasz Olszewski.
Olszewski zgodził się z twierdzeniem, że koniunktura na rynku magazynowym najwłaściwiej odzwierciedla spodziewane trendy w gospodarce.
"Z pewnością rynek magazynowy jest najbardziej elastyczny i najdokładniej pokazuje nam tendencje w całości gospodarki - reaguje jako pierwszy. Można więc ocenić, że spodziewana stabilizacja na rynku nieruchomości w segmencie magazynowym jest zapowiedzią kontynuacji trendów w gospodarce" - powiedział.
JLL podał w raporcie, że w 2014 r. do użytku oddano 1,02 mln m kw. powierzchni, zaś popyt brutto wyniósł 2,06 mln m kw., o 6 proc. więcej rdr.
"Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazon w 2013 r., rynek magazynowy już drugi rok z rzędu zarejestrował bardzo wysoki poziom popytu (...) O tak dobrym wyniku zadecydowała kombinacja takich czynników jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych" - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie JLL.
Zdaniem JLL, czynsze najmu powierzchni magazynowej pozostaną w ciągu roku na niskich poziomach z 2014 r.
"Mamy jedne z najniższych czynszów w Europie i najniższe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na tak niskie poziomy oddziałuje przede wszystkim bardzo duża konkurencja na rynku, a po drugie duża elastyczność podaży. Czas potrzebny na wybudowanie magazynu jest w Polsce bardzo krótki na tle inny państw. Nic nie wskazuje na to, aby te czynniki miały się zmienić, więc można oczekiwać, że czynsze nadal będą niskie" - powiedział Olszewski.
JLL podał, że na koniec 2014 r. bez najemcy pozostawało 834 tys. m kw. powierzchni magazynowej, tj. 9,8 proc.
"Obecnie w budowie znajduje się 687 tys. m kw. powierzchni. Co istotne, widać wzrostowy trend w obszarze inwestycji spekulacyjnych. To świadczy o tym, że inwestorzy są przekonani o rosnącym popycie, a co za tym idzie o rosnącej gospodarce" - powiedział Olszewski.
Ponadto, zdaniem JLL ewentualny wzrost kosztów pracy polskich kierowców pojazdów ciężarowych na razie nie przekłada się na rynek logistyczny i magazynowy.
"Jest jeszcze za wcześnie, by oceniać skutki nowych regulacji wprowadzonych przez Niemcy. Póki co nie widać żadnych ruchów ani ze strony deweloperów, ani ze strony najemców. Myślę, że dopiero za kilka miesięcy będzie można oceniać wpływ tych zmian na nasz rynek" - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Mika, ekspert JLL.
Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej, wg której każda firma transportowa, której pojazd przejeżdżałby tranzytem przez terytorium Niemiec, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki. W piątek niemiecki rząd zdecydował o zawieszeniu przepisów dot. płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek przejeżdżających tranzytem do czasu wyjaśnienia sprawy przez KE.(PAP)
nik/ ana/