Polityka handlowa USA będzie oddziaływać stagflacyjnie na gospodarkę światową (opinia)
Polityka handlowa USA będzie oddziaływać stagflacyjnie na gospodarkę światową - oceniają analitycy Banku Millennium.
W weekend Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25 proc. ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin. Nowe stawki wejdą w życie we wtorek 4 lutego.
"Można wskazać, że z punktu widzenia gospodarki światowej polityka handlowa USA będzie oddziaływać stagflacyjnie, tj. wzrosną ceny przy jednoczesnym spadku produkcji (z powodu popytu i zaburzeń łańcuchów dostaw). Skala tego wpływu będzie zróżnicowana pomiędzy gospodarkami. Meksyk i Kanada mogą zanotować w tym roku recesję, zaś w USA wpływ na PKB będzie znacznie mniejszy" - napisali w porannej nocie.
"Sądzimy, że cła na import z Unii Europejskiej to kwestia czasu. Stany Zjednoczone są dla Polski relatywnie mniejszym partnerem handlowym (udział USA w eksporcie to ok. 3,3 proc. całości eksportu), aczkolwiek poprzez powiązania w europejskich łańcuchach dostaw eksport pośredni jest większy. Musimy poczekać na dane i informacje, aby określić wpływ polityki celnej USA na nasz scenariusz makroekonomiczny dla Polski" - dodali.
Analitycy Millennium podali, że wzrost niepewności co do perspektyw wzrostu globalnego już teraz może jednak niekorzystnie wpływać na skłonność firm do inwestycji. Perspektywa wzrostu inflacji w USA natomiast stanowi czynnik zwiększający ostrożność Fed w dalszym luzowaniu polityki monetarnej. (PAP Biznes)
map/ gor/