Polska gospodarka przyspiesza; zaskoczeniem inwestycje w II kw. (opinia)

PKB.jpg

Polska gospodarka przyspiesza, a PKB w całym 2024 r. wyniesie 3,0 proc. rdr lub więcej - oceniają ekonomiści. Główną siłą napędową PKB w II kw. pozostała konsumpcja gospodarstw domowych, ale pozytywnym zaskoczeniem jest też wzrost inwestycji w gospodarce - dodali.


RAFAŁ BENECKI, ING BSK (platforma X)

"Mocne PKB za 2kw24 (potwierdzone 3,2 proc. rdr vs 2,0 w 1kw24) z korzystną strukturą, co do której mamy jednak wątpliwości. Motorem ożywienia jest konsumpcja (bez zaskoczeń 4,7 proc. rdr podobnie jak w 1kw24), ale zaskakująco wysoki wzrost osiągnęły inwestycje (2,7 proc. rdr). Obawiamy się, że to jednak import militariów, bo dane z dużych przedsiębiorstw pokazały pogłębienie spadku. Trzymamy się prognozy PKB 3,0 proc. rdr w całym 2024, przy dominującym udziale konsumpcji, słabych inwestycjach firm, których odbicie widzimy w 2025."

ANALITYCY BANKU PEKAO (platforma X)

"Czego dowiedzieliśmy się ze szczegółów wzrostu w 2kw2024? Konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc. rdr. Lepiej niż sugerowała sprzedaż detaliczna, ale to nie boom. Inwestycje wzrosły o 2,7 proc. rdr. Spodziewaliśmy się ich spadku, wnioskując ze słabej produkcji budowlano-montażowej. Ale z drugiej strony mocno spadły zapasy, co sugeruje, że przy kolejnej rewizji plus na inwestycjach zamieni się w minus (+ korekta zapasów w górę).

In plus zaskoczyła konsumpcja publiczna. Wzrostem o 10 proc. rdr. Wzrost PKB w całym 2024 r. wyniesie ok. 3,0 proc. rdr z większą szansą na zaskoczenie po wyższej niż po niższej stronie".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Polska gospodarka urosła w II kwartale br. o 3,2 proc. rdr. To ponownie wynik wyższy od zanotowanego w poprzedzającym kwartale (wzrost o 2,0 proc. rdr w I kwartale br.) i bardzo dobry w porównaniu do zeszłorocznego (spadek o 0,6 proc. rdr w II kwartale 2023 r.). Jednocześnie podkreślić trzeba, że postępujące ożywienie gospodarcze w Polsce ma charakter stopniowy. W II kwartale główną siłą napędową gospodarki pozostała konsumpcja gospodarstw domowych, jej wkład we wzrost PKB jest największy spośród wszystkich innych składowych. I nie jest to zaskoczeniem. Podwyżki świadczeń socjalnych od początku br., podwyżki płac dla sfery budżetowej i nauczycieli, czy rosnące wciąż w szybkim tempie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przekładają się w warunkach niższej inflacji na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, co nie może pozostać bez wpływu na ich wydatki.

Pozytywnym zaskoczeniem w II kwartale jest natomiast wzrost inwestycji w gospodarce. Inwestycje zaciągnęły hamulec z początkiem br., dotyczyło to zwłaszcza sektora prywatnego. Wygasły impulsy w postaci końca terminu rozliczeń poprzedniej perspektywy unijnej w 2023 r., czy wyczerpania się puli środków rządowych przeznaczonych na program mieszkaniowy. Z kolei dopiero w fazie rozkręcania jest kolejna perspektywa unijna (na lata 2021-2027), środki z KPO są w fazie kontraktowania, a mieszkalnictwo czeka na nowe rozwiązania. W II kw. br. silnie spadły (o ponad 8,0 proc. rdr) inwestycje dużych firm (zatrudniających powyżej 49 osób), co sugerowało pogłębienie spadku inwestycji ogółem w gospodarce. Tak się jednak nie stało, dynamika powróciła do wartości dodatnich. Na pewno po części jest to zasługa samorządów, które inwestycje w umiarkowanym tempie kontynuują (w II kwartale br. wzrost nominalny wyniósł 5,8 proc. rdr), dokładają się prawdopodobnie także małe firmy. Inwestycje zatem, jak wskazują dzisiejsze dane, mają się już lepiej i jest to dobra wiadomość z punktu widzenia wzrostu PKB w kolejnych kwartałach.

Negatywny wpływ na PKB miały w II kwartale br. dwie kategorie: eksport netto, gdzie import towarów i usług rósł szybciej niż eksport, a także zapasy firm, choć w tym przypadku warto podkreślić że ujemny wkład jest coraz mniejszy. Perspektywy dla polskiej gospodarki są optymistyczne. Konsumpcja gospodarstw domowych nie ma powodu do hamowania ze względu na poprawę sytuacji finansowej społeczeństwa. Inwestycje w gospodarce z kolei, jak wskazują dzisiejsze dane, ponownie ruszyły i z kwartału na kwartał powinny nabierać coraz szybszego tempa. Jeśli do tego dołączyłby jeszcze szybszy wzrost eksportu, możemy liczyć na dynamikę PKB w tym roku na poziomie przynajmniej 3,3 proc., a w roku przyszłym możliwy jest odczyt przekraczający 4,0 proc.".

DAWID SUŁKOWSKI, PIE (e-mail)

"Polska gospodarka przyspiesza, głównie za sprawą odbicia konsumpcji gospodarstw domowych. Inwestycje w 2024 r. pozostaną na niskim poziomie – zarówno te publiczne, jak i prywatne. Napływ funduszy unijnych poprawi sytuację w kolejnych latach. GUS potwierdził, że PKB Polski wzrósł w II kw. o 3,2 proc. rdr. Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych (+2,7 pkt.) i publiczna (+2,0 pkt.). Na wynikach ciążył spadek zapasów (-1,1 pkt.) i obroty z zagranicą (-0,8 pkt.). Inwestycje pozostają słabe (+0,4 pkt.). To pokłosie gorszych wyników finansowych firm oraz problemów związanych z realizacją projektów infrastrukturalnych.

Wzrost gospodarczy w 2024 r. będzie bazować na konsumpcji – to efekt rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń. Skala odbicia konsumpcji jest jednak słabsza niż poprawa dochodów – część z zarobionych pieniędzy gospodarstwa domowe przeznaczają na odbudowę oszczędności. Konsumenci zwiększają wydatki zarówno na towary i usługi. Dane GUS i Eurostatu sugerują, że sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w tempie zbliżonym do obrotów w usługach – w II kw. było to ok. 4,4 proc. rdr.

Słabym punktem struktury wzrostu są inwestycje. Niższe wyniki dotyczą zarówno prywatnych przedsiębiorstw i podmiotów publicznych. W I połowie roku nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm spadły o 5,5 proc. rdr – to najsłabszy wynik od 2021 r. Przedsiębiorstwa przede wszystkim ograniczają wydatki na nowe budynki – nakłady inwestycyjne w tej kategorii spadły w I półroczu o 12,6 proc. rdr. Słaby wynik inwestycji związany jest z pogorszeniem się sytuacji finansowej firm oraz cyklicznym przestojem w finansowaniu projektów z funduszy UE. Wyniki poprawią się wraz z impulsem z Krajowego Planu Odbudowy i wydatków z Funduszy Spójności. Prognozy MF z projektu budżetu na 2025 r. wskazują na wzrost inwestycji z 0,4 proc. rdr w 2024 r. do 6,4 proc. w 2025 i 7 proc. w 2026 r."

--------------------------------------------------------

W czwartek GUS podał, że produkt Krajowy Brutto Polski w II kw. wzrósł o 3,2 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w I kw. 2024 r. W szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 3,2 proc. rdr.

W ujęciu kdk PKB wzrósł o 1,5 proc., zgodnie z szacunkiem flash.

Z danych GUS wynika, że inwestycje w II kw. wzrosły o 2,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,3 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał spadku inwestycji o 0,9 proc. rdr, wzrostu konsumpcji prywatnej o 4,7 proc. rdr i wzrostu popytu krajowego o 3,4 proc. rdr. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5778 0,55%
1 EUR 4,2802 0,19%
1 GBP 5,0155 -0,15%
100 JPY 2,6398 0,18%
1 USD 3,7646 0,48%