Polska prezydencja ma zająć się tematem zmian w ETS2 - Szyszko, MFiPR

pap_20221220_0RV.jpg

Dyskusja na forum UE o zmianach w systemie ETS2 to zadanie do realizacji dla polskiej prezydencji, która rozpoczyna się za nieco ponad miesiąc - powiedział PAP Biznes wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał MFiPR jest m.in. za jak najpóźniejszym wejściem w życie tego systemu.


"Dyskusja na forum UE o zmianach w ETS2 to zadanie do realizacji dla naszej prezydencji, która rozpoczyna się za nieco ponad miesiąc. Państwa UE muszą odpowiedzieć na pytanie, czy celem naszej polityki są nowe opłaty, czy większa konkurencyjność polskich i europejskich firm" - powiedział PAP Biznes wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Wyjaśnił, że chodzi o dyskusje na poziomie technicznym i politycznym podczas polskiej prezydencji.

Jego zdaniem system ETS2, który ma wejść w życie w 2027 roku, potrzebuje zasadniczych zmian, a stanowisko MFiPR jest takie, że potrzebne jest jego opóźnienie i zmiany.

"Ten system trzeba elementarnie zmienić. Jedno - to jak najpóźniejsze wejście w życie ETS2, drugie - to być może korytarze cenowe dla najbiedniejszych, a możliwe, że fundamentalna przebudowa tego systemu. Dokładanie nowych opłat mogło być dobre w 2007 roku, kiedy wchodził ETS1, teraz jest 2024 rok i celem już nie jest udoskonalenie konkurencji wewnątrz Unii tylko na zewnątrz" - dodał.

Od 2027 r. w UE obowiązywać ma nowy, rozszerzony m.in. o transport i budownictwo, system handlu emisjami ETS2.

Nowy system wiąże się m.in. z wprowadzeniem opłaty od emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych m.in. w budynkach mieszkalnych i w transporcie.

Przewidywany jest mechanizmu ograniczającego wzrost cen emisji na początku funkcjonowania nowego systemu. Szacuje się, że cena progowa rozpocznie się od 55 euro w 2027 r. i wzrośnie do 59 euro w 2029 r.

Analitycy Veyt spodziewają się, że w pierwszych latach funkcjonowania systemu ETS2 (2027-2030) ceny za emisje znajdą się powyżej 50 euro, natomiast już od 2031 r. należy spodziewać się ich gwałtownego wzrostu do ok. 210 euro. W dłuższym terminie ceny powinny, ich zdaniem, ustabilizować się na poziomie ok. 100 euro. Jednocześnie Polska ma być największym beneficjentem osłonowego Społecznego Funduszu Klimatycznego finansowanego z dochodów z ETS2.

Na potrzebę rewizji tego systemu wskazuje m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem może on znacząco podnieść koszty gospodarstw domowych używających węgla do celów opałowych. Jedną z opcji korzystnych dla Polski, według niej, byłoby wprowadzenie korytarza cenowego dla ETS2 na co najmniej 10 lat, z dużo mniejszą niż obecnie przewidziana ceną startową za tonę wyemitowanego CO2. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6440 -0,09%
1 EUR 4,3442 -0,15%
1 GBP 5,2161 -0,48%
100 JPY 2,6504 -0,12%
1 USD 4,1039 0,15%