Poprawa stabilności makro przybliży perspektywę konwergencji ze strefą euro - MF

Wychodzenie polskiej gospodarki z trudnego okresu z ostatnich lat będzie charakteryzowało się poprawą stabilności makroekonomicznej, co przybliży perspektywę konwergencji nominalnej i zwiększenie konwergencji realnej Polski ze strefą euro - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską resort finansów.


"Bezpieczne przyjęcie wspólnej europejskiej waluty wymaga osiągnięcia odpowiedniego poziomu konwergencji nominalnej i realnej oraz satysfakcjonującego poziomu przygotowania gospodarki na ograniczenia związane z wprowadzeniem euro w polityce gospodarczej, w szczególności w polityce pieniężnej. Bieżące szacunki dotyczące konwergencji nominalnej wskazują, że niewypełnione pozostają kryteria: stabilności cen, stóp procentowych oraz stabilności kursu walutowego (z uwagi na fakt, że złoty nie został włączony do mechanizmu ERM II)" - podaje MF.

"Obserwowane dotychczas różnice w strukturze gospodarek oraz – w mniejszym stopniu – w przebiegu cykli koniunkturalnych pomiędzy krajami wysoko rozwiniętymi a Polską są istotne, lecz charakterystyczne dla procesu doganiania. Jednak wychodzenie gospodarki z trudnego okresu, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, będzie charakteryzowało się poprawą stabilności makroekonomicznej i, w konsekwencji, przybliży perspektywę wypełnienia kryteriów konwergencji nominalnej oraz zwiększenia stopnia konwergencji realnej Polski ze strefą euro" - dodano.

MF podaje, że ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej, niezbędne dla wiarygodnej oceny perspektywy wypełnienia kryteriów konwergencji, jest warunkiem do ustalenia wiarygodnej daty przyjęcia euro przez Polskę.

"Wynika to m.in. z faktu, że część kryteriów konwergencji jest warunkowa względem sytuacji w innych krajach UE oraz warunków rynkowych. Dodatkowo każdy kraj musi również wypełnić kryterium prawne, czyli w pełni dostosować swoje prawo do wymogów uczestnictwa w strefie euro. W przypadku Polski wymaga to m.in. zmiany Konstytucji oraz zmiany szeregu przepisów szczegółowych" - dodano.

W ocenie MF zagrożenia związane z wprowadzeniem euro, w tym konsekwencje rezygnacji ze swobodnego kształtowania polityki pieniężnej i kursowej, należy oceniać w szerszym kontekście oraz względem szans i korzyści płynących z tej decyzji.

"Dzięki postępującym procesom konwergencji gospodarczej, bilans szans i zagrożeń będzie się poprawiał. W miarę dalszej integracji gospodarczej Polski z Unią Europejską i zwiększania poziomu synchronizacji cykli koniunkturalnych, ryzyko znacznej różnicy w optymalnych poziomach stóp procentowych między Polską a strefą euro będzie maleć. Równocześnie skalę kosztów zmniejszają postępujące procesy globalizacyjne, które obniżają skuteczność polityki pieniężnej i kursowej jako narzędzia stabilizacji gospodarek, co wynika z rosnącego wpływu czynników międzynarodowych na krajową inflację" - napisano.

"Ponadto, koszty płynące z tej decyzji uzależnione są od innych czynników, np. elastyczności rynku produktu i pracy, które po przyjęciu euro pozostają pod kontrolą polityki gospodarczej państwa członkowskiego. Dlatego kluczowe jest prawidłowe przygotowanie instytucjonalne i gospodarcze kraju przed podjęciem decyzji o dołączeniu do strefy euro" - zaznacza MF.

MF wskazuje, że koszty związane z rezygnacją z kanału kursu walutowego jako mechanizmu absorbującego wstrząsy makroekonomiczne, co może ewentualnie negatywnie dotknąć bardziej narażone sektory gospodarki, zależą od skuteczności innych niż polityka pieniężna i kursowa instrumentów stabilizacyjnych.

Skala tych kosztów wg MF zależy od elastyczności gospodarki, w tym rynku produktów i płacy (kanał konkurencyjności), jak i polityki fiskalnej, która może absorbować wstrząsy asymetryczne poprzez działania automatycznych stabilizatorów koniunktury.

"Z tego punktu widzenia istotne jest przeprowadzenie niezbędnych reform, które zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku dóbr i usług przed przystąpieniem do unii walutowej, aby z jednej strony przygotować odpowiednio gospodarkę, z drugiej zaś zminimalizować koszty. W przypadku sektorów nakierowanych na eksport, należy mieć na uwadze pozytywne skutki związane ze wspólną walutą, czyli wyeliminowanie kosztów transakcyjnych związanych z wymianą walut oraz ryzyka kursowego, co przyczyni się w dłuższym okresie do odczuwalnego przyrostu handlu zagranicznego" - dodano.

Wraz z wyznaczeniem daty wprowadzenia euro w Polsce, wzorem innych krajów, które przyjęły euro, zostanie opracowany Narodowy Plan Wprowadzenia Euro, w którym zaproponowany zostanie szereg konkretnych rozwiązań, ukierunkowanych na ułatwienie procesu wprowadzenia nowej waluty.

W dokumencie tym, jak dodaje MF, powinien zostać zaprezentowany zakres przygotowań niezbędnych do najefektywniejszego wprowadzenia euro w Polsce oraz działania osłonowe odpowiadające zidentyfikowanym zagrożeniom związanym z przyjęciem euro.

W celu zarządzania ewentualnymi konsekwencjami społecznymi wynikającymi z wprowadzenia euro działania standardowo koncentrują się zarówno na przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom cenowym ze strony przedsiębiorców, jak i zapobieganiu powstaniu społecznego przekonania o znacznie większych efektach cenowych wprowadzenia nowej waluty niż wskazywałyby na to dane statystyczne, co określane jest mianem „iluzji euro”.

Odpowiadając na pytanie o perspektywę krajowego referendum ws. wprowadzania euro MF wskazuje, że przyjęcie wspólnej waluty wynika z zobowiązań przyjętych wraz z wejściem do Unii Europejskiej.

"Przed akcesją, w czerwcu 2003 r., rząd Polski przeprowadził ogólnopolskie referendum, w którym zdecydowana większość obywateli opowiedziała się za przystąpieniem do UE i w konsekwencji za przystąpieniem Polski do strefy euro, ponieważ Polska, ratyfikując traktat akcesyjny, zobowiązała się do przyjęcia w przyszłości wspólnej waluty. O ile referendum w sprawie „czy” Polska ma wejść do strefy euro nie mogłoby być wiążące, o tyle data wejścia do strefy euro pozostaje w gestii polskiego rządu" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5715 -0,49%
1 EUR 4,2862 -0,03%
1 GBP 5,0243 0,55%
100 JPY 2,6504 -0,15%
1 USD 3,7817 1,21%