Poprawia się sytuacja na rynkach eksportowych, ale tendencje nie są równomierne
Poprawia się sytuacja na rynkach eksportowych, ale tendencje w poszczególnych branżach nie są równomierne - podaje NBP, omawiając dane o bilansie płatniczym w maju.
"W międzynarodowym handlu towarami coraz wyraźniej zaznaczają się tendencje wzrostowe. Świadczyć to może o stopniowo poprawiającej się koniunkturze na głównych rynkach eksportowych" - podaje NBP.
W maju wartość eksportu wyrażona w PLN wzrosła o 3,4 proc. rdr, tj. najsilniej od marca 2023 r., natomiast wartość importu zwiększyła się o 4,5 proc. rdr.
NBP podaje, że tendencje w poszczególnych kategoriach towarów pozostawały nadal bardzo zróżnicowane co oznacza, że ożywienie nie przebiega jednakowo na wszystkich rynkach.
Z danych NBP wynika, że największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku zabawek, odzieży oraz produktów farmaceutycznych. Jednoczesny duży wzrost importu w tych grupach może wskazywać, że część sprzedaży zagranicznej w tych grupach miała charakter reeksportu.
Pozytywny wpływ na dynamikę eksportu miał także ponowny wzrost sprzedaży zagranicznej branży motoryzacyjnej. Duży wzrost nastąpił w eksporcie autobusów, zwiększył się eksport części samochodowych, a w eksporcie aut osobowych zahamowana została tendencja spadkowa.
Kolejny miesiąc odnotowano wyraźny wzrost w eksporcie produktów rolnych. Z kolei wyraźna tendencja spadkowa kontynuowana była w eksporcie towarów konsumpcyjnych trwałego użytku.
Według danych NBP istotny wpływ na zwiększenie importu miały w tym okresie dostawy uzbrojenia.
Na relatywnie wysokim poziomie kształtowała się także dynamika importu towarów konsumpcyjnych oraz produktów rolnych.
Natomiast negatywny wpływ na dynamikę importu ogółem miał duży spadek cen importowanej ropy naftowej.
"W omawianym okresie ceny ropy obniżyły się do najniższego poziomu od września 2021 r., co wynikało ze spadku cen na światowych rynkach i pogłębiającej się deprecjacji dolara amerykańskiego" - podał NBP. (PAP Biznes)
map/ gor/