Pozytywne nastroje w kwietniu w produkcji, TSL i budownictwie - PIE
Pozytywne nastroje przeważają nad negatywnymi w kwietniu w produkcji, TSL oraz budownictwie - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"W kwietniowym pomiarze MIK pozytywne nastroje przeważają nad negatywnymi wśród przedsiębiorstw z sektorów produkcji, TSL oraz budownictwa (odpowiednio: 113,4 pkt., 101,9 pkt. i 101,1 pkt.). W usługach i handlu zanotowaliśmy spadek mdm wartości wskaźnika poniżej poziomu neutralnego (odpowiednio o 6,4 pkt. do poziomu 95,5 pkt. oraz o 11,2 pkt. do poziomu 92,1 pkt.)" - napisano.
Spośród wszystkich analizowanych sektorów wzrost mdm wartości MIK odnotowano jedynie w produkcji (o 6,9 pkt.). W budownictwie oraz branży TSL wartość indeksu zmniejszyła się (odpowiednio o 0,9 pkt. i 3,3 pkt.).
PIE podał, że przewaga nastrojów pozytywnych w produkcji wynika z dobrej samooceny płynności finansowej oraz poniesionych w ostatnim kwartale nakładów inwestycyjnych.
"Firmy z tego sektora częściej deklarują wzrost sprzedaży niż jej spadek (27 proc. vs. 19 proc.)" - napisano.
Dobrą sytuację finansową wskazują także firmy z branży TSL, choć ich skłonność do inwestycji jest niższa.
Z kolei utrzymująca się wartość MIK powyżej poziomu neutralnego w budownictwie wiąże się ze skłonnością do zatrudniania i podnoszenia wynagrodzeń. Dodatkowo 16 proc. firm wskazuje na zbyt małe moce produkcyjne, co może być efektem wzrostu liczby nowych zamówień.
Spadek MIK w usługach to rezultat niskiej aktywności inwestycyjnej (68 proc. firm deklaruje jej brak) i przewagi spadków sprzedaży nad wzrostami.
W handlu obniżenie wskaźnika wiąże się z ograniczonymi inwestycjami (tylko 29 proc. firm inwestowało) i nadwyżką mocy produkcyjnych, co skutkuje częstszym planowaniem redukcji zatrudnienia niż jego zwiększania (15 proc. vs. 12 proc.). (PAP Biznes)
map/ osz/