Produkt potencjalny do '27 średnio 2,9 proc. rdr, luka popytowa ujemna po III kw. '26 - projekcja NBP
Dynamika produktu potencjalnego w latach 2025-27 przeciętnie wyniesie 2,9 proc. rdr, nieco poniżej wieloletniej średniej, a luka popytowa po wzroście nieznacznie powyżej zera w II i III kw. 2026 r. ponownie zejdzie pod kreskę, wspierając proces dezinflacji - wynika z najnowszej projekcji NBP.
"Zgodnie z bieżącą projekcją, dynamika produktu potencjalnego w latach 2025-2027 ukształtuje się na przeciętnym poziomie 2,9 proc. rdr, a więc nieco poniżej wieloletniej średniej" - napisano.
Wg projekcji pozytywnie na potencjał krajowej gospodarki będzie oddziaływać rozłożony w czasie wpływ wzrostu inwestycji w latach 2025-2026, podwyższających dynamikę kapitału produkcyjnego, oraz założony napływ migrantów zwiększający podaż pracy.
Negatywnie na dynamikę potencjalnego PKB w horyzoncie projekcji będą natomiast wpływać zmiany w strukturze demograficznej populacji Polski. Jest to odzwierciedlone w zakładanym spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, ograniczającym liczbę osób aktywnych zawodowo oraz, w konsekwencji, liczbę pracujących.
"Wraz z prognozowanym w najbliższych kwartałach ożywieniem krajowej aktywności gospodarczej ujemna obecnie luka popytowa wzrośnie do nieznacznie dodatniego poziomu w II-III kw. 2026 r. Oznacza to, że oczekiwany w tym okresie wzrost presji popytowej będzie ograniczał spadek inflacji. W 2027 r., w ślad za wyraźnym spowolnieniem dynamiki PKB, presja popytowa ponownie się obniży, wspierając coraz silniej proces dezinflacji w polskiej gospodarce" - dodano.
Projekcja inflacji i PKB sporządzona z uwzględnieniem danych dostępnych do 9 czerwca.(PAP Biznes)
tus/ gor/