RPP dostosowała stopy proc. ze względu na perspektywy CPI, niższą dynamikę płac, słabszy PKB (opis)

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w maju uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP ze względu na napływające dane, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze - podano w komunikacie po majowym posiedzeniu RPP.
"Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - napisano.
Czynnikiem niepewności - zdaniem RPP - pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej.
Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - napisano.
RPP powtórzyła sformułowanie z poprzednich komunikatów, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Uwzględniając wstępne dane GUS o inflacji w kwietniu (4,2 proc. rdr) NBP szacuje, że w poprzednim miesiącu obniżyła się również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług.
"Wcześniejszy wzrost administrowanych cen nośników energii, a także nadal podwyższona roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych przekładają się na wciąż podwyższony poziom inflacji CPI" - dodano.
W ocenie RPP wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac.
Odnosząc się do aktywności gospodarczej w Polsce w ocenie RPP dostępne dane sygnalizują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w I kw. 2025 r. była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i nieco niższa niż w IV kw. ub.r.
"W marcu br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej były ujemne, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. było niższe niż rok wcześniej" - napisano.
Oceniając sytuację za granicą RPP podała, że w strefie euro roczna dynamika PKB w I kw. 2025 r. – podobnie jak w IV kw. 2024 r. – wyniosła 1,2 proc., a w Stanach Zjednoczonych aktywność gospodarcza w I kw. br. obniżyła się, co przełożyło się na spadek rocznej dynamiki PKB do 2,0 proc.
"W obu gospodarkach inflacja kształtuje się w pobliżu celów inflacyjnych banków centralnych. Perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej" - dodano.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 6-7 maja 2025 r. obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pb., w tym referencyjną do 5,25 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi.
Od października 2023 r. do kwietnia 2025 r. RPP utrzymywała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.
W czwartek, 8 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP Biznes)
tus/ ana/