W ocenie członka RPP Cezarego Kochalskiego, wobec dużej niepewności bardziej przemawiające ws. stóp proc. jest podejście dostosowujące, a na dziś trudno rozstrzygnąć, czy w IV kw. 2025 r. pojawi się przestrzeń na cykl obniżek. Do końca roku widzi on przestrzeń na 50-75 pb. dalszych cięć stóp, w tym w lipcu o 25-50 pb.
Na koniec 2025 r. stopa referencyjna NBP znajdzie się w przedziale 4,00-4,50 proc., a w przyszłym roku zostanie obniżona do poziomu 3,50 proc. - prognozują ekonomiści BNP Paribas BP. W scenariuszu bazowym ekonomiści zakładają, że kolejna redukcja poziomu stóp procentowych nastąpi w lipcu.
Kolejne obniżki stóp proc. w 2025 r. powinny być dokonane w łącznie dwóch krokach po 25 pb., mogą być w lipcu, wrześniu lub później, ale nie jest przesądzone, że będzie to oznaczać wejście w cykl łagodzenia polityki pieniężnej – poinformował PAP Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki.
W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w maju uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP ze względu na napływające dane, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze - podano w komunikacie po majowym posiedzeniu RPP.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 6-7 maja 2025 r. obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pb., w tym referencyjną do 5,25 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.
W zależności od skali obniżki stóp proc. przez RPP, raty kredytów hipotecznych mogą spaść od kilkudziesięciu do ponad stu zł w przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł - ocenił analityk Xelion Piotr Kuczyński. Jeśli stopy spadną, to na mniejsze raty trzeba będzie trochę poczekać - dodał.
Wynik polskich banków w największym stopniu w Unii Europejskiej uzależniony jest od wyniku odsetkowego, jeśli stopy procentowe będą spadać, zmniejszą się odpowiednio zyski banków - powiedział PAP prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
Obowiązujące od ponad dwóch lat wysokie stopy procentowe zdecydowanie spowalniają rozwój rynku hipotecznego i rozwoju rynku budownictwa mieszkaniowego – powiedział PAP Jacek Furga ze Związku Banków Polskich (ZBP).
Rada Polityki Pieniężnej w środę 7 maja najprawdopodobniej obniży stopy procentowe o 50 pb. i będzie dyskutować czy rozpoczyna cykl luzowania polityki pieniężnej, czy też decyduje się na mniej regularne dostosowanie poziomu stóp. Poniżej przedstawiamy zestawienie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia wraz z kontekstem.