RPP zacznie ciąć stopy od -50 pb., na koniec '25 referencyjna 4 proc. - mBank (opinia)
Ekonomiści mBanku spodziewają się rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce ruchem o 50 pb. w I kw. 2025 r. i oceniają, że do końca 2025 r. stopa referencyjna zejdzie do 4 proc.
"Podczas swojego wystąpienia w listopadzie prezes Glapiński przedstawił dwa argumenty, aby rozpocząć cykl luzowania polityki monetarnej. Po pierwsze, inflacja musi przestać rosnąć. Po drugie, w horyzoncie kilku kwartałów (w nowej projekcji) musimy ujrzeć inflację w celu. Drugi z tych warunków w zasadzie spełniony został już w listopadzie, kiedy nowa projekcja ukazała inflację w celu w horyzoncie 8 kwartałów. Sądzimy, że w marcu horyzont ten ulegnie skróceniu, a jednocześnie inflacja minie lokalny szczyt. Z tego powodu spodziewamy się rozpoczęcia cyklu obniżek stóp ruchem o 50 pb. (w I kw. 2025 - PAP) (niejako nadgonienie innych banków centralnych), a następnie stopniowych cięć w stronę 4 proc. na koniec roku" - napisano w raporcie mBanku.
Zdaniem ekspertów mBanku koniunktura gospodarcza w tym roku okazała się słabsza od pierwotnych założeń, co z biegiem czasu zaczęło wywierać coraz większy wpływ na politykę prowadzoną przez RPP.
"W takiej sytuacji przestrzeń do istotniejszego (dalszego) przyspieszenia impetu wzrostu inflacji bazowej niknie w oczach. Jednocześnie bieżąca sytuacja na rynku pracy także sygnalizuje, że okres wysokich podwyżek jest już zdecydowanie za nami. W kolejnych kwartałach obstawiamy szybkie hamowanie wzrostu płac, co będzie miało także przełożenie na obniżenie się wzrostów jednostkowych kosztów pracy (wydajność pracy powinna pozostać relatywnie wysoka ok. 4 proc). Najnowsza projekcja NBP także idzie w tym kierunku" - wskazano w raporcie.
Nawet jeśli ceny energii nie byłyby zamrożone w 2025 r., w ocenie ekspertów mBanku, wyższe ceny energii w środowisku letniego popytu krajowego powinny raczej działać dodatkowo studząco na inflację bazową.
Dodatkowo dezinflacyjnie oddziałuje fakt, że zdolność sektora przedsiębiorstw do utrzymania wysokich marż uległa wg mBanku obniżeniu, o czym świadczy choćby dekompozycja deflatora PKB i malejący komponent zysków jednostkowych firm.
W kontekście kursu walutowego czynnik ten wg mBanku nie będzie odgrywał jakiejkolwiek roli z punktu widzenia RPP.
"Spodziewamy się tylko umiarkowanej deprecjacji złotego. Poza tym, lekka deprecjacja może zostać odebrana przez RPP pozytywnie z uwagi na pewne zrekompensowanie słabości popytu zagranicznego. Zauważmy przecież, że fragment o aprecjacji złotego spójnej z fundamentami gospodarki zniknął już z komunikatu RPP" - dodano.
Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dn. 3-4 grudnia.
Od października 2023 r. RPP utrzymuje stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. (PAP Biznes)
tus/ ana/