Rząd planuje zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych

Rząd chce przyjąć w III kw. projekt ustawy dotyczący wydawania decyzji środowiskowych - wynika z wpisu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Planowane zmiany mają m.in. wyeliminować wątpliwości interpretacyjne i usprawnić wydawanie zgód środowiskowych.


W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano w czwartek informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (ustawa ooś). Nad zmianami tymi pracuje resort klimatu i środowiska.

"Nowelizacja ustawy wynika z potrzeby podniesienia jakości procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko, uszczelnienia i usprawnienia systemu, zidentyfikowanej podczas rewizji istniejących przepisów i zidentyfikowanych problemów związanych ze stosowaniem aktualnych przepisów prawa" - wskazano założeniach projektu.

Projektowane przepisy będą w większości dotyczyć decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest wymagana dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Z wykazu wynika, że nowela ustawy będzie szeroka i obejmie różne aspekty procesu wydawania decyzji środowiskowych - od stron postępowania, poprzez wnioski o wydanie decyzji, prowadzenie postępowania w sprawie wydania decyzji, strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, transgraniczną ocenę, po kwestie regulowane przez specustawy.

Odnośnie specustaw, planowane przepisy mają m.in. doprecyzować regulacje, aby wynikało z nich wprost, że stwierdzenie nieważności lub uchylenie decyzji inwestycyjnych objętych takimi ustawami jest możliwe, gdy decyzji tych nie poprzedziło wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Nowe przepisy mają też pozwolić na częstsze i bezpośrednie doręczanie stronom zawiadomień dotyczących postępowań o wydanie decyzji środowiskowej. Organy będą miały również możliwość wyznaczenia terminu na składanie uwag i wniosków przez społeczeństwo dłuższego niż 30 dni, jeżeli "przemawia za tym charakter sprawy".

Nowela wprowadzi też obowiązek składania wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w postaci elektronicznej, a załączniki papierowe mają być ograniczone do minimum.

Uchylony ma być wyjątek od właściwości miejscowej, który pozwalał na delegowanie spraw do innej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, mniej obciążonej zadaniami.

Zgodnie z założeniami planowane jest przywrócenie poprzedniego rozwiązania, które nie przewidywało przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na wniosek inwestora.

Zgodnie z projektowaną nowelą wstrzymanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jak również uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej będzie wiązać się z koniecznością wstrzymania prac inwestycyjnych w zakresie w jakim znajdują one odzwierciedlenie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Resort klimatu zwrócił ponadto uwagę, że w związku problemem nierespektowania obowiązków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planuje się rozszerzyć krąg podmiotów zobligowanych do przestrzegania tych postanowień.

Przyszła nowela ma też doprecyzować przesłanki, które pozwalają przenieść decyzję środowiskową na inne podmioty. Planuje się ponadto, że organ odpowiedzialny za opracowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, udostępniał będzie wyniki prowadzonego przez siebie monitoringu także społeczeństwu.

Przewidziano również zmiany, które mają przyspieszyć konsultacje w ramach postępowania transgranicznego. Doprecyzowana ma być też procedura powiadamiania państwa, które może być narażone na negatywne skutki oddziaływania planowanej inwestycji. Taki obowiązek ma się pojawić jednak dopiero po zebraniu niezbędnej w tym zakresie dokumentacji. Wprowadzona ma być też możliwość przeprowadzania transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko na etapie ponownej oceny oddziaływania na środowisko. (PAP)

mick/ mmu/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5715 -0,49%
1 EUR 4,2862 -0,03%
1 GBP 5,0243 0,55%
100 JPY 2,6504 -0,15%
1 USD 3,7817 1,21%