Rząd przeanalizował do tej pory 36 postulatów deregulacyjnych, zaakceptował 61 proc. z nich - KPRM

Z przeanalizowanych do tej pory 36 postulatów deregulacyjnych rząd zaakceptował 61 proc. z nich, kolejnych 31 proc. wymaga dalszych analiz, w 3 przypadkach rząd nie widzi możliwości realizacji z uwagi na negatywny wpływ na budżet lub względy bezpieczeństwa - poinformował członek Rady Ministrów Maciej Berek.


"Pierwsze 36 postulatów Inicjatywy #SprawdzaMY zostało już przeanalizowanych przez rządowy Zespół Deregulacyjny oraz właściwych ministrów. Aż 61 proc. propozycji zostało zaakceptowanych. Kolejnych 31 proc. wymaga dalszych analiz. Tylko w 3 przypadkach nie widzimy możliwości realizacji propozycji z uwagi na negatywny wpływ na budżet albo względy bezpieczeństwa" - napisał na platformie X Berek.

Jak poinformował, sprawy, które zostały przyjęte do realizacji to m. in.:

- domniemanie niewinności podatnika (rozszerzenie domniemania na wątpliwości co do stanu faktycznego);

- odstąpienie od karania podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki;

- zwiększenie liczby wydawanych interpretacji ogólnych przez MF;

- wprowadzenie ugód podatkowych w relacji obywatel-Urząd Skarbowy;

- rozszerzenie stosowania instytucji "milczącego załatwienia sprawy" w postępowaniach administracyjnych;

- szersze pozyskiwanie przez urzędy danych z rejestrów publicznych (np. PESEL), zamiast ich podawania przez obywatela składającego wnioski w różnych sprawach;

- zwiększenie liczby usług dostępnych w mObywatelu.

Berek podał, że Inicjatywa #SprawdzaMY przekazała do rządowego Zespołu Deregulacyjnego łącznie 111 propozycji.

W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu z reprezentacją strony społecznej, które miało na celu podsumowanie działań dotyczących uproszczenia przepisów.

Prezes InPostu Rafał Brzoska, który kieruje zespołem mającym zgłaszać propozycje zmian w prawie, zapowiedział w poniedziałek podczas spotkania w KPRM, że do końca kwietnia możliwe będzie zaprezentowanie 300 propozycji dotyczących deregulacji.

Premier Donald Tusk poinformował z kolei, że pierwsze rozwiązania deregulacyjne możliwe są w maju.

"Myślę, że jest możliwe załatwienie części spraw w maju, przed przerwą wakacyjną" - powiedział.

W lutym podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" szef rządu zaproponował szefowi InPostu Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który przygotuje propozycje deregulacji i oświadczył, że chce się regularnie spotykać z przedsiębiorcami. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%

Powiązane