S&P raczej nie zmieni ratingu Polski, ale szanse na pogorszenie perspektywy wzrosły - Santander (opinia)
Brak zmiany ratingu Polski przez agencję S&P jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem piątkowego przeglądu, jednak szanse na pogorszenie perspektywy nieco wzrosły - oceniają ekonomiści Santander BP.
"W styczniu S&P obniżyło rating Węgrom uzasadniając to m.in. brakiem postępu w uzyskiwaniu dostępu do środków unijnych. Obniżka była jednak poprzedzona zmianą perspektywy na negatywną trzy miesiące wcześniej. Polska również szuka sposobu na odblokowanie tych środków, ale na razie mało skutecznie - kluczowa ustawa z tym związana (po piątkowej decyzji prezydenta) może potencjalnie jeszcze długo nie nabrać mocy prawnej, a KE właśnie zaskarżyła Polskę do TSUE w związku z zakwestionowaniem w 2021 r. przez Trybunał Konstytucyjny zasady nadrzędności prawa unijnego nad prawem krajowym" - napisali w porannym raporcie ekonomiści.
"W uzasadnieniach decyzji agencji ratingowych często argumentem na plus jest kondycja gospodarki – a wstępne dane o PKB za IV kw. z wtorku były wyraźnym rozczarowaniem. Do tego mamy opinię rzecznika TSUE, która może być dla agencji argumentem za gorszą oceną stabilności finansowej. Nadal uważamy brak zmiany ratingu jako najbardziej prawdopodobny wynik dzisiejszego przeglądu (jeśli zostanie dokonany to informacja pojawi się wieczorem, po europejskiej sesji). Niemniej, prawdopodobieństwo scenariusza alternatywnego w postaci pogorszenia perspektywy nieco wzrosło" - dodali.
Agencja S&P zaplanowała przegląd ratingu Polski na piątek, ewentualna decyzja i raport mogą zostać opublikowane w późnych godzinach wieczornych.
Dotychczasowy rating Polski wg agencji to "A-", ze stabilną perspektywą. (PAP Biznes)
pat/ ana/