Sprzedaż detaliczna w VIII poniżej oczekiwań; konsumpcja w II poł. '24 r. może być słabsza (opinia)

Dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu były niższe od oczekiwań rynku (+2,6 proc. rdr wobec oczekiwanych +3,9 proc.). W komentarzach ekonomiści wskazują, że wzrost konsumpcji w drugiej połowie 2024 r. może być niższy niż w pierwszej połowie roku.
ING (X):
Sprzedaż detaliczna w Polsce w sierpniu w górę o 2,6 proc. rdr. Wyraźnie wyhamowała sprzedaż samochodów, ale nadal odpowiadała za ponad połowę wzrostu sprzedaży towarów. Wzrost konsumpcji w drugiej połowie 2024 r. będzie niższy niż w pierwszej połowie 2024 r. z uwagi na wyższą inflację, wolniejszy wzrost nominalnych płac i oszczędności".
MBANK (X):
"Sprzedaż detaliczna podskoczyła tylko o 2,6 proc. rdr, przy oczekiwaniach na poziomie 3,9 proc. rdr. Patrząc tylko na tę miarę zdaje się ona sygnalizować opadający impet wzrostu konsumpcji ogółem. Powoli zaczyna też słabnąć wzrost realnego funduszu płac. Z drugiej strony w minionym półroczu całkiem dobrze ubytek ten kompensowały usługi. Wreszcie należy dodać, że oszczędności gospodarstw domowych w dużej mierze zostały odbudowane, co sygnalizuje pewną poduszkę na poniesienie przyszłych wydatków".
POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY, PIE (X):
"Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej spowolniło w sierpniu z 4,4 do 2,6 proc., zdecydowanie poniżej prognoz. Słabszy wynik związany jest z mniejszymi zakupami samochodów. Wyniki sprzedaży dóbr trwałych, sprzętu RTV i AGD dalej są rozczarowujące.
Sprzedaż detaliczna rośnie szybko na tle państw UE. Eurostat wskazuje, że od 2021 r. sprzedaż po pominięciu zakupów żywnościowych, paliw i samochodów wzrosła o 12,9 proc. W Unii Europejskiej było to 3,7 proc. W państwach skandynawskich, Włoszech czy Niemczech konsumenci wciąż nie otrząsnęli się po pandemii".
*******
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2024 r. wzrosła o 2,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 3,9 proc. i wzrost o 2,0 proc. w ujęciu mdm.
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,2 proc. rdr. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 4,3 proc. rdr. (PAP Biznes)
pat/ ana/