Stopniowe obniżki stóp proc. w USA z szerokim poparciem w FOMC – minutes Fed (opis)
Stopniowe obniżki stóp proc. w USA cieszą się szerokim poparciem w FOMC – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że FOMC może przyspieszyć lub spowolnić tempo obniżek stóp proc. w zależności od ewolucji danych.
"Dyskutując o perspektywach dla polityki pieniężnej, uczestnicy posiedzenia spodziewają się, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, inflacja będzie nadal spadać w sposób zrównoważony do 2 proc., a gospodarka pozostanie blisko maksymalnego zatrudnienia, prawdopodobnie stosowne będzie stopniowe przechodzenie w kierunku bardziej neutralnego stanowiska w polityce monetarnej w miarę upływu czasu" - napisano w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA 6-7 listopada.
Dodano, że uczestnicy posiedzenia wskazywali, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej nie mają ustalonego harmonogramu i są uzależnione od ewolucji gospodarki oraz jej implikacji dla perspektyw wzrostu PKB i równowagi bilansu ryzyka.
"Podczas dyskusji na temat pozycjonowania polityki pieniężnej w odpowiedzi na potencjalne zmiany w bilansie ryzyk, niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że Komitet mógłby wstrzymać obniżanie stóp proc. i utrzymać je na restrykcyjnym poziomie, gdyby inflacja pozostała podwyższona, a niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że luzowanie polityki monetarnej mogłoby zostać przyspieszone, gdyby sytuacja na rynku pracy się pogorszyła lub aktywność gospodarcza osłabła” – napisano.
Wielu uczestników posiedzenia zauważyło, że niepewność dotycząca poziomu neutralnej dla gospodarki stopy procentowej skomplikowała ocenę stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej i ich zdaniem sprawiła, że właściwe byłoby stopniowe zmniejszanie restrykcyjności w polityce monetarnej. Jak wynika z minutes, członkowie FOMC uważają bilans ryzyk dla perspektyw gospodarczych za zasadniczo zrównoważony.
„Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że inflacja poczyniła postępy w kierunku celu Komitetu, ale pozostaje nieco podwyższona. Uczestnicy posiedzenia zauważyli również, że ostatnie wskaźniki sugerowały, że aktywność gospodarcza nadal rosła w solidnym tempie, warunki na rynku pracy ogólnie złagodniały od początku roku, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostała niska. Prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia ocenili, że ryzyko dla osiągnięcia celów Komitetu w zakresie zatrudnienia i inflacji było mniej więcej zrównoważone” – napisano w protokole.
„W ocenie uczestników posiedzenia ryzyka wzrostowe dla perspektyw inflacji zostały uznane za generalnie niezmienione, podczas gdy ryzyka spadkowe dla zatrudnienia i wzrostu PKB zostały uznane za nieco zmniejszone. Wśród ryzyk wzrostowych dla inflacji wymienionych przez uczestników posiedzenia znalazły się: możliwość nagłych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw z powodu wydarzeń geopolitycznych, większe niż oczekiwano złagodzenie warunków finansowych, silniejsza niż oczekiwano konsumpcja, bardziej trwałe podwyżki cen mieszkań lub gwałtowne wzrosty opłat za ubezpieczenia zdrowotne, samochodowe lub mieszkaniowe” – dodano.
W protokole oceniono, że czynniki ryzyka dla perspektyw gospodarczych i sytuacja na rynku pracy wymagają stałego monitorowania.
„Niektórzy uczestnicy posiedzenia wskazali na różne ryzyka negatywne dla aktywności gospodarczej i zatrudnienia, w tym słabszy wzrost gospodarczy na świecie, gwałtowne pogorszenie warunków finansowania z powodu eskalacji napięć geopolitycznych lub znacznej korekty cen aktywów lub niepożądanego osłabienia rynku pracy” – napisano.
„Jeśli chodzi o perspektywy rynku pracy, uczestnicy posiedzenia generalnie przewidywali, że przy odpowiedniej rekalibracji stanowiska w zakresie polityki pieniężnej Komitetu w miarę upływu czasu, rynek pracy pozostanie solidny. Uczestnicy posiedzenia generalnie zgodzili się, że wskaźniki rynku pracy wymagają ścisłego monitorowania. Niektórzy uczestnicy posiedzenia nadal wskazują na podwyższone ryzyko, że sytuacja na rynku pracy może się pogorszyć, chociaż wielu uczestników posiedzenia uważało, że ryzyko nadmiernego ochłodzenia rynku pracy nieco zmniejszyło się od wrześniowego posiedzenia Komitetu” – dodano.
Po posiedzeniu 6-7 listopada Fed obniżył stopy proc. w USA o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. Fed podał w komunikacie, że ryzyka dla celów zakresie inflacji i maksymalnego zatrudnienia pozostają w równowadze
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg oczekiwali obniżki stóp proc. o 25 pb. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Podczas poprzedniego posiedzenia Fed obniżył stopy procentowe o 50 pb. W poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17-18 grudnia. Po posiedzeniu zostaną przedstawione najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz wykres dot-plot.
Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut o 0,3 proc. do 107,14 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 5 pb. do 4,32 proc. (PAP Biznes)
kek/ osz/