TYDZIEŃ NA RYNKACH: Geopolityka, decyzja EBC, raport payrolls z USA

W nadchodzących dniach w centrum uwagi rynków znajdzie się geopolityka po tym jak piątkowe rozmowy USA-Ukraina ws. umowy o minerałach zakończyły się kłótnią. W czwartek decyzję ws. stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny. Inwestorzy poznają raport payrolls z amerykańskiego rynku pracy, finalne odczyty wskaźników PMI i wstępne dane inflacyjne ze strefy euro.


W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Białego Domu na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem; przywódcy mieli podpisać umowę o partnerstwie w wydobywaniu zasobów naturalnych Ukrainy, która miała być zapowiedzią zakończenia wojny z Rosją.

Zełenski opuścił jednak Biały Dom nieco ponad dwie godziny po przyjeździe i godzinę po tym, gdy oficjalne powitanie liderów przed kamerami zakończyło się kłótnią. Przedstawiciel Białego poinformował, że nic nie zostało podpisane. Odpowiadając na pytania o przyszłość umowy, służby prasowe Białego Domu skierowały do wpisu Trumpa w mediach społecznościowych, w którym wezwał Zełenskiego do powrotu, "kiedy będzie gotowy na pokój".

"Zorientowałem się, że Zełenski nie jest gotowy na pokój, jeśli Ameryka się zaangażuje, ponieważ uważa, że nasze wsparcie daje mu dużą przewagę w negocjacjach. Nie chcę przewagi, chcę pokoju" – napisał prezydent USA. Według niego prezydent Ukrainy "nie uszanował Stanów Zjednoczonych Ameryki w ich ukochanym Gabinecie Owalnym" i "będzie mógł wrócić (do Białego Domu), gdy będzie gotowy na pokój".

Po tych wydarzeniach szefowie instytucji unijnych poparli prezydenta Zełenskiego - szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Antonio Costa i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola opublikowali na swoich profilach na platformie X identycznie brzmiące wpisy wyrażające wsparcie dla Zełenskiego i Ukrainy.

W niedzielę w Londynie odbył się specjalny szczyt poświęcony Ukrainie, obronności i bezpieczeństwu. Udział w nim wzieli przywódcy kilkunastu krajów europejskich: Polski, Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Czech, Rumunii i Turcji. W spotkaniu uczestniczyli też: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer poinformował w niedzielę na konferencji prasowej, że szczyt przywódców w Londynie uzgodnił kroki na rzecz wsparcia Ukrainy, w tym dalsze przekazywanie jej pomocy wojskowej, współpracę nad planem wstrzymania walk oraz stworzenie "koalicji chętnych", by bronić ewentualnego rozejmu. Starmer oświadczył, że celem wysiłków jest "sprawiedliwy i trwały pokój dla dobra nas wszystkich", a punktem wyjścia musi być postawienie Ukrainy w najmocniejszej możliwej pozycji, by mogła negocjować z pozycji siły.

Rozmowy europejskich przywódców w sprawie Ukrainy mają być kontynuowane 6 marca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.

Zmienność na rynkach w najbliższych dniach pozostanie podwyższona nie tylko w reakcji na sygnały płynące z globalnej geopolityki, dotyczące rozmów ws. zakończenia wojny w Ukrainie, ale także pod wpływem informacji o cłach nakładanych przez USA.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że zawieszone cła na import z Meksyku i Kanady zaczną obowiązywać 4 marca oraz że nałoży dodatkową taryfę 10 proc. na produkty z Chin. W niedzielę minister handlu USA Howard Lutnick poinformował, że zgodnie z zapowiedziami amerykańskie cła na towary z Kanady i Meksyku wejdą w życie we wtorek, ale prezydent Donald Trump musi jeszcze określić ich wysokość. Trump zapowiadał wcześniej, że cła wyniosą 25 proc.

W ubiegłym tygodniu Trump zapowiedział też, że nałoży cła w wysokości 25 proc. na towary sprowadzane z Unii Europejskiej. Taryfy mają objąć m.in. samochody. "Podjęliśmy decyzję, ogłosimy ją wkrótce i będzie to, ogólnie rzecz biorąc, 25 proc., i to będzie dotyczyło samochodów i wszystkich rzeczy" - powiedział Trump, pytany podczas posiedzenia gabinetu o to, czy nałoży cła na towary z UE.

W reakcji na zapowiedzi Trumpa Komisja Europejska wydała w środę wieczorem oświadczenie w którym wskazała, że "UE będzie stanowczo i natychmiast reagować na nieuzasadnione bariery dla wolnego i sprawiedliwego handlu, w tym cła".

Z danych makroekonomicznych kluczową publikacją w tym tygodniu będzie raport z amerykańskiego rynku pracy za luty.

Ostatnie dane z USA były niepokojące dla inwestorów i piątkowy payrolls będzie jeszcze uważniej obserwowany przez rynek pod kątem kształtowania się koniunktury w Stanach Zjednoczonych na początku roku. Comiesięczna publikacja danych o zatrudnieniu jest postrzegana jako jeden z najważniejszych wskaźników dla oceny kondycji gospodarki.

"Rynek jest na krawędzi z powodu obaw o wzrost gospodarczy w USA. Jeśli dane dotyczące bezrobocia wykażą oznaki słabości, jeszcze mocniej podsyci to obawy na rynku" - wskazuje strateg inwestycyjny w State Street Global Advisors, Michael Arone.

Analitycy szacują, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 156 tys. w porównaniu do wzrostu o 143 tys. w styczniu, a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,0 proc.

Dane dotyczące zatrudnienia pojawiają się w czasie gdy jak prezydent USA podejmuje drastyczne działania w celu zmniejszenia liczby urzędników federalnych, a jego administracja nakazuje agencjom przeprowadzenie większej liczby zwolnień na dużą skalę. Jak wskazuje agencja Reutersa, w ostatnich tygodniach dziesiątki tysięcy amerykańskich pracowników rządowych zostało zwolnionych.

"Pozostajemy optymistyczni co do perspektyw gospodarczych USA, ale bardzo uważnie obserwujemy napływające dane w poszukiwaniu oznak, czy jest to punkt zwrotny w cyklu" - wskazuje główny ekonomista w Apollo Global Management, Torsten Slok.

Wydarzeniem tygodnia w polityce monetarnej będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Rynek powszechnie oczekuje, że na czwartkowym spotkaniu EBC obniży stopy procentowe o kolejne 25 pb. Od czerwca ubiegłego roku bank obniżył stopy procentowe pięć razy, a szósty ruch w czwartek jest postrzegany przez rynek jak "pewniak". Debata wśród analityków koncentruje się na tym, o ile jeszcze EBC będzie musiał ściąć stopy procentowe w kolejnych miesiącach, szczególnie w kontekście narastających ryzyk geopolitycznych i amerykańskich ceł.

W czwartek uwaga inwestorów skupi się zatem przede wszystkim na retoryce zawartej w komunikacie po posiedzeniu banku i na konferencji prezeski EBC, Christine Lagarde, w których rynek będzie szukał sygnałów dotyczących dalszych ruchów w europejskiej polityce pieniężnej.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 3-7 marca (źródło: Bloomberg, Investing .com).

PONIEDZIAŁEK, 3 MARCA

1.00 - Australia - Inflacja konsumencka - Melbourne Institute za II

1.30 - Australia - Zapasy niesprzedanych towarów za IV kw.

1.30 - Japonia - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

2.45 - Chiny - Indeks Caixin PMI dla przemysłu fin. za II

6.00 - USA - Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (Alberto Musalem)

8.00 - Turcja - Inflacja CPI za II

8.00 - Turcja - Inflacja PPI za II

8.30 - Szwecja - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.00 - Polska - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.00 - Węgry - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.15 - Hiszpania - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.30 - Czechy - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.30 - Szwajcaria - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.45 - Włochy - Indeks PMI dla przemysłu za II

9.50 - Francja - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

9.55 - Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

10.00 - Norwegia - Indeks PMI dla przemysłu za II

10.00 - Strefa Euro - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

10.30 - Wielka Brytania - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

10.30 - Wielka Brytania - Zaakceptowane wnioski o kredyt hipoteczny za I

11.00 - Strefa Euro - Inflacja konsumencka wst. za II

15.30 - Kanada - Indeks PMI dla przemysłu za II

15.45 - USA - Indeks PMI dla przemysłu fin. za II

16.00 - USA - Raport ISM dla przemysłu za II

16.00 - USA - Wydatki na inwestycje budowlane za I

WTOREK, 4 MARCA

0.30 - Japonia - Stopa bezrobocia za I

1.30 - Australia - Saldo rachunku bieżącego (AUD) za IV kw.

1.30 - Australia - Protokół z posiedzenia RBA

1.30 - Australia - Sprzedaż detaliczna za I

6.00 - Japonia - Indeks zaufania konsumentów za II

8.00 - Rumunia - Inflacja IPPI za I

8.30 - Węgry - Produkt Krajowy Brutto fin. za IV kw.

10.00 - Włochy - Stopa bezrobocia za I

11.00 - Strefa Euroa - Stopa bezrobocia za I

20.20 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams)

22.40 - USA - Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API

13.00 - Australia - Indeks PMI dla usług fin. za II

ŚRODA, 5 MARCA

1.30 - Australia - Produkt Krajowy Brutto za IV kw.

2.45 - Chiny - Indeks Caixin PMI dla usług za II

8.30 - Szwajcaria - Inflacja konsumencka za II

8.45 - Francja - Produkcja przemysłowa za I

9.00 - Czechy - Inflacja konsumencka wst. za II

9.15 - Hiszpania - Indeks PMI dla usług za II

9.45 - Włochy - Indeks PMI dla usług za II

9.50 - Francja - Indeks PMI dla usług fin. za II

9.55 - Niemcy - Indeks PMI dla usług fin. za II

10.00 - Włochy - Produkt Krajowy Brutto fin. za IV kw.

10.00 - Strefa Euro - Indeks PMI dla usług fin. za II

10.30 - Wielka Brytania - Indeks PMI dla usług fin. za II

11.00 - Strefa Euro - Inflacja producencka za I

11.00 - Włochy - Sprzedaż detaliczna s.a. za I

13.00 - USA - Tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny

14.15 - USA - Raport ADP za II

14.30 - Kanda - Wydajność pracy za IV kw.

15.45 - USA - Indeks PMI dla usług fin. za II

16.00 - USA - Raport ISM dla usług za II

16.00 - USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku fin. za I

16.30 - USA - Tygodniowa zmiana zapasów paliw

20.00 - USA - Beżowa Księga za III

CZWARTEK, 6 MARCA

1.30 - Australia - Nowe domy oddane do użytku za I

1.30 - Australia - Bilans handlu zagranicznego (AUD) za I

7.45 - Szwajcaria - Sytuacja na rynku pracy za II

8.00 - Szwecja - Inflacja konsumencka za II

8.30 - Węgry - Produkcja przemysłowa wst. za I

8.30 - Węgry - Sprzedaż detaliczna za I

9.00 - Słowacja - Sprzedaż detaliczna za I

11.00 - Strefa Euro - Sprzedaż detaliczna za I

12.00 - Turcja - Decyzja ws. stóp procentowych

13.30 - USA - Raport Challengera za II

14.15 - Strefa Euro - Decyzja ws. stóp procentowych

14.30 - USA - Bilans handlu zagranicznego (USD) za I

14.30 - Kanada - Bilans handlu zagranicznego (CAD) za I

14.30 - USA - Wydajność i koszty pracy fin. za IV kw.

14.30 - USA - Tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

14.45 - Strefa Euro - Konferencja prasowa po posiedzeniu EBC

16.00 - USA - Zapasy hurtowników za I

21.30 - USA - Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Christopher Waller)

PIĄTEK, 7 MARCA

Chiny - Bilans handlu zagranicznego (USD) za II

1.00 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)

8.00 - Niemcy - Zamówienia w przemyśle za I

8.00 - Norwegia - Przetwórstwo przemysłowe za I

8.00 - Rumunia - PKB n.s.a. rew. za IV kw.

8.45 - Francja - Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR) za I

9.00 - Hiszpania - Produkcja przemysłowa za I

9.00 - Słowacja - PKB fin. za IV kw.

11.00 - Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto fin. za IV kw.

14.30 - Kanada - Sytuacja na rynku pracy za II

14.30 - Kanada - Wykorzystanie mocy produkcyjnych za IV kw.

14.30 - USA - Sytuacja na rynku pracy za II

16.15 - USA - Wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed (Michelle Bowman)

16.45 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams)

18.20 - USA - Wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed (Adriana Kugler)

18.30 - USA - Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)

19.00 - USA - Wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed (Adriana Kugler)

21.00 - USA - Kredyt konsumencki (USD) za I

(PAP Biznes)

pat/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5715 -0,49%
1 EUR 4,2862 -0,03%
1 GBP 5,0243 0,55%
100 JPY 2,6504 -0,15%
1 USD 3,7817 1,21%