TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutes Fed, inflacja w eurolandzie i USA, odczyty PKB
W ostatnim tygodniu listopada, niestandardowo we wtorek, uczestnicy rynków zapoznają się z minutes Fed z ostatniego posiedzenia. Z USA napłynie preferowana przez Fed miara inflacji (deflator PCE) i II odczyt PKB za III kw., a w eurolandzie pojawią się wstępne odczyty inflacji HICP za kończący się miesiąc.
Tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców instytutu IFO za listopad.
Niestandardowo we wtorek o godz. 20.00 (ze względu na układ dni wolnych) przedstawiony zostanie opis dyskusji na ostatnim posiedzeniu amerykańskiego FOMC. Na początku listopada bank centralny USA obniżył stopy proc. o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. Prezes Fed Jerome Powell komunikował od tamtej pory, że Rezerwa Federalna nie musi się spieszyć z kolejnymi obniżkami stóp, a silna gospodarka daje bankowi centralnemu czas na decyzję, jak szybko i jak głęboko zejść z cięciami.
Istotne dla Fed dane pojawią się w środę. Będzie to drugi szacunek PKB za III oraz deflator PCE za październik, który w ujęciu bazowym stanowi preferowaną przez Fed miarę inflacji.
"Rynek pozostaje podzielony 50:50 co do tego, czy Fed obniży stopy procentowe w grudniu, czy zamiast tego wstrzyma się i ponownie oceni sytuację na styczniowym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu poznamy kolejne dane, które mają wpływ na nastawienie Fed - bazowy deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE). (...) szacunki wskazują na odczyt 0,3 proc. mdm. Aby obniżyć roczną stopę inflacji do 2 proc., tempo wzrostu PCE w ujęciu miesięcznym powinno wynosić średnio 0,17 proc., więc wynik 0,3 proc. mdm jest wyraźnie zbyt wysoki, aby Fed mógł być w pełni zadowolony z rozwoju sytuacji inflacyjnej" - ocenia ekonomista ING James Knightley.
"Oznacza to, że musimy zobaczyć słabe dane o zatrudnieniu 6 grudnia i stonowane dane bazowe CPI i PPI odpowiednio 11 i 12 grudnia, aby Fed obniżył stopy procentowe o 25 pb. 18 grudnia. Z pewnością jest to możliwe, ale zdecydowanie nie gwarantowane" - dodał.
W czwartek rynki w USA będą zamknięte ze względu na Święto Dziękczynienia. Tradycyjnie w piątek po tym święcie przypada Black Friday, co rozpoczyna przedświąteczny sezon zakupowy.
Inflacja znajdzie się pod lupą ekonomistów również w strefie euro - na piątek przypada wstępny odczyt miary HICP za listopad, który poprzedzą odczyty flash m. in. z Niemiec, Hiszpanii, czy Francji. Rynek oczekuje zwyżki inflacji HICP na wspólnym obszarze walutowym do 2,4 proc. rdr (2,9 proc. dla bazowej) z 2,0 proc. (2,7 proc.).
W trakcie tygodnia pojawi się także ankieta Komisji Europejskiej dotycząca nastrojów konsumenckich oraz wśród przedsiębiorstw, która jak zwykle pozwoli ocenić, jak podmioty gospodarcze postrzegają obecne otoczenie gospodarcze oraz jakie są ich zamiary w zakresie ustalania cen, czy zatrudnienia. EBC z kolei opublikuje raport o oczekiwaniach inflacyjnych za październik.
"Inflacja bazowa w eurolandzie powinna pozostać stabilna i wyniesie w listopadzie 2,7 proc. rdr, tyle samo co miesiąc wcześniej. Elementem, który należy jednak obserwować, będą ceny żywności, główne źródło niespodzianki w październiku. Dzięki szczegółowym danym opublikowanym w tym tygodniu widzimy, że nastąpiły znaczne wzrosty mdm, głównie w cenach świeżych owoców i warzyw, które wzrosły odpowiednio o 2,7 proc. i 5,7 proc. mdm w październiku. Pytanie brzmi, jak te wzrosty okażą się trwałe (...) Trwalsze zwyżki wyznaczą tempo inflacji na 2025 r." - oceniają w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Raiffeisen Research.
Słabe dane PMI z europejskich gospodarek skutkowały w piątek wzmocnieniem oczekiwań rynkowych na tempo cięć stóp proc. przez EBC. Implikowane z notowań instrumentów finansowych prawdopodobieństwo obniżki stóp przez EBC w grudniu o 50 pb. (do tej pory EBC ciął po 25 pb.) wzrosło do ok. 50 proc.
W najbliższych dniach tradycyjnie wypowiadać się będą bankierzy centralni, w tym kilkukrotnie główny ekonomista EBC P. Lane.
Z regionu CEE napłyną szczegółowe odczyty PKB za III kw. (Polska, Czechy, Turcja).
W Czechach wstępny odczyt PKB pokazał wzrost poniżej oczekiwań (0,3 proc. kdk vs. 0,4 proc.).
"Wstępne szacunki czeskiego urzędu statystycznego wykazały, że wzrost był napędzany głównie przez popyt krajowy, który wykazuje tendencję wzrostową, choć poniżej oczekiwań. Rosnące płace realne nie są zatem jeszcze wystarczające, aby wywołać znaczącą zmianę w zachowaniach konsumentów. Popyt zagraniczny również pozostał na niskim poziomie, a biorąc pod uwagę zorientowany na eksport charakter czeskiej gospodarki stanowi to wyraźne ryzyko w dół przyszłych prognoz" - wskazano w raporcie Raiffeisen Research.
"Jeśli chodzi o szersze perspektywy PKB, zrewidowaliśmy naszą prognozę na ten rok z do 1 proc. z 1,1 proc. ze względu na słabsze niż oczekiwano napływające dane. Obniżyliśmy również nasze prognozy na lata 2025 i 2026 (odpowiednio do 2,2 proc. z 2,7 proc. i do 2,5 proc. z 2,8 proc.) i dostrzegamy dalsze ryzyko rewizji w dół. Korekty te uwzględniają zarówno wolniejszy wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, jak i ostatnie wydarzenia na świecie (np. zwycięstwo Trumpa), które prawdopodobnie jeszcze bardziej osłabią ożywienie otoczenia zewnętrznego" - dodano.
----------------------
Kalendarium wydarzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 25-29 listopada (źródło: Bloomberg, strony internetowe instytucji).
PONIEDZIAŁEK, 25 LISTOPADA
6.00 - Japonia - indeksy wyprzedzający koniunktury za IX (fin.)
9.00 - Czechy - koniunktura konsumencka i przedsiębiorstw za XI
10.00 - Niemcy - indeks nastrojów w biznesie wg IFO za XI
10.00 - UK - wystąpienie członkini BoE C. Lombardelli
11.30 - UK - wystąpienie członkini BoE S. Dhingry
14.30 - USA - indeks aktywności Fed Chicago
16.30 - USA - indeks aktywności Fed Dallas
17.30 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a
18.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela
20.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Makhloufa
WTOREK, 26 LISTOPADA
0.50 - Japonia - PPI w usługach za X
9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy
10.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC M. Centeno
10.15 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy
11.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC O Rehn'a
15.00 - USA - indeksy cen nieruchomości FHFA i S&P CoreLogic za IX
16.00 - USA - sprzedażą domów na rynku pierwotnym za X, indeks zaufania konsumentów Conference Board za XI, indeks aktywności Fed Richmond
16.30 - USA - indeks aktywności Fed Dallas
20.00 - USA - minutes Fed
ŚRODA, 27 LISTOPADA
2.00 - Nowa Zelandia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.
8.45 - Francja - zaufanie konsumentów INSEE za XI
10.30 - Niemcy - indeks zaufania konsumentów Gfk za XII
13.00 - USA - Tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny
14.30 - USA - PKB za III kw. - II odczyt, saldo handlowe za X, zapasy hurtowników za X (wst.), zamówienia na dobra trwałe za X (wst.), tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
15.45 - USA - MNI - Chicago PMI
16.00 - USA - dochody i wydatki Amerykanów, deflator PCE za X, podpisane umowy na sprzedaż nieruchomości za X
19.00 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a
CZWARTEK, 28 LISTOPADA
USA - dzień wolny - Święto Dziękczynienia
8.00 - Turcja - saldo handlowe za X
9.00 - Hiszpania - HICP za XI
10.00 - Niemcy - inflacja w landach za XI
10.00 - strefa euro - podaż pieniądza M3 za X
11.00 - strefa euro - koniunktura konsumentów, w usługach i przemyśle za XI
11.00 - Włochy - PPI za X
14.00 - Niemcy - CPI i HICP za XI (wst.)
14.30 - Kanada - saldo C/A za III kw.
PIĄTEK, 29 LISTOPADA
USA - sesja skrócona do godz. 19.00 czasu polskiego (13.00 ET)
0.30 - Japonia - bezrobocie za X, Tokio CPI za XI, sprzedaż detaliczna za X, produkcja przemysłowa za X
7.45 - Szwajcaria - PKB za III kw.
8.00 - Niemcy - sprzedaż detaliczna za X
8.00 - Turcja - PKB za III kw.
8.30 - Węgry - PPI za X
8.45 - Francja - wydatki konsumenta za X, CPI i HICP za XI (wst.), PKB za III kw. (fin.), PPI za X
9.00 - Czechy - PKB za III kw. (wst.)
9.00 - Szwajcaria - PKB za III kw.
10.00 - strefa euro - oczekiwania inflacyjne za X
10.00 - Czechy - podaż pieniądza M2 za X
10.00 - Włochy - produkcja przemysłowa za IX
10.30 - UK - podaż pieniądza M4 za X
11.00 - strefa euro - CPI i HICP za XI (wst.)
11.00 - Włochy - CPI i HICP za XI (wst.)
11.30 - UK - minutes z posiedzenia BoE i raport BoE o stabilności finansowej
14.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela
14.30 - Kanada - PKB za III kw.
Po 22.00 - przeglądy ratingów - Estonia (S&P), Francja (S&P), Niemcy (DBRS), Węgry (Moody’s), Łotwa (S&P), Litwa (S&P), Hiszpania (DBRS), Ukraina (Moody’s), UK (Moody’s).
(PAP Biznes)
tus/