TYDZIEŃ W KRAJU: Powrót inflacji do celu, wyniki banków, PMI za VII
Ostatni tydzień lipca na krajowym rynku finansowym nie zapowiada się dość intensywnie, choć na agendzie jest kilka istotnych pozycji. GUS poda odczyt flash inflacji za lipiec, który powinien pokazać powrót CPI do celu NBP. W piątek napłynie indeks PMI z polskiego przemysłu, a wcześniej kilka dużych banków przedstawi wyniki za II kw.
Polski rynek finansowy w najbliższych dniach pozostanie w trybie wakacyjnym, z uwagi na pustawy kalendarz, przez co zachowanie krajowych aktywów determinować mogą w większym stopniu wydarzenia globalne, w szczególności wyniki środowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czy piątkowy raport z rynku pracy USA, o ile na krajowym podwórku nie dojdzie do większych zaskoczeń.
Na froncie makro w Polsce kluczowy będzie czwartkowy wstępny odczyt CPI za lipiec, który według prognostów powinien zapoczątkować trwałe zejście inflacji do przedziału odchyleń od celu NBP, czyli 2,5 proc. +/- 1 pp., co mogłoby wspierać łagodne nastawienie Rady Polityki Pieniężnej po wakacjach.
"Wszystko wskazuje na to, że w wyniku efektu bazy i obniżki taryf gazowych CPI spadnie poniżej 3,0 proc. - nasza prognoza to 2,9 proc. rdr, a mediana w ankiecie Bloomberga to 2,8 proc. Naszym zdaniem w sierpniu inflacja spadnie nawet bardziej i pozostanie poniżej 3 proc. do końca br., co powinno sprzyjać gołębiemu nastawieniu RPP" - oceniają ekonomiści Santandera.
Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się jeszcze niższego odczytu CPI za lipiec - na poziomie 2,5 proc.
"(...) niepewność co do odczytu CPI w tym miesiącu jest niezwykle duża, a jego znaczenie dla krótkoterminowych perspektyw polityki pieniężnej jest niezwykle wysokie. Nasza prognoza jest znacznie niższa od prognozy NBP, więc jeśli się nie mylimy, w najbliższym czasie polityka pieniężna będzie miała gołębi charakter. W dalszej perspektywie oczekujemy, że inflacja w Polsce pozostanie w najbliższych miesiącach w przedziale odchyleń (...), osiągając 2,7 proc. na koniec roku" - napisano w zapowiedzi tygodnia Goldman Sachs.
W ub. tygodniu wiceprezes NBP Marta Kightley powiedziała, że w lipcu inflacja powinna obniżyć się do ok. 3 proc. (4,1 proc. w czerwcu), a w średnim terminie będzie zgodna z celem NBP. Zaakcentowała przy tym 4 najważniejsze ryzyka w górę dla CPI: spodziewaną luźną politykę fiskalną, kształtowanie się koniunktury, sytuację na rynku pracy (wciąż podwyższone tempo wzrostu wynagrodzeń) oraz ceny energii.
"Ogólnie rzecz biorąc, obraz pierwszego półrocza 2025 r. jest zgodny z ogólnie konstruktywnym scenariuszem makroekonomicznym. Wyniki za I kw. przyniosły niewielką pozytywną niespodziankę, a najnowsze dane za II kw. wskazują na dalsze przyspieszenie gospodarki. Wzrost PKB jest napędzany przez odbicie w konsumpcji prywatnej (wspierane przez rosnące realne dochody i spadającą inflację), silniejsze inwestycje prywatne oraz umiarkowaną poprawę eksportu. Jednak eksport netto prawdopodobnie nadal będzie ciążył wzrostowi. Nasza prognoza wzrostu PKB w II kw. 2025 r. wynosi 3,5 proc. rdr, wyżej niż 3,2 proc. rdr w I kw." - oceniają ekonomiści PKO BP.
W piątek S&P Global poda odczyt wskaźnika aktywności polskiego przemysłu PMI za lipiec. Rynek oczekuje niewielkiej poprawy indeksu do ok. 46 pkt., czyli wciąż poniżej granicy 50 pkt. wyznaczającej wzrost aktywności w sektorze.
Na warszawskiej giełdzie uwaga skupi się na wynikach dużych spółek z WIG20. W poniedziałek raporty za II kw. przedstawią Budimex i Orange a w kolejnych dniach uczynią to Bank Millennium, mBank i ING BŚ, a także Grupa Kęty.
W ub. tygodniu WIG20 stracił 0,04 proc., choć strona popytowa walczyła miejscami o przebicie po raz pierwszy bariery 3.000 pkt. dla indeksu.
"Z perspektywy technicznej piątkowa sesja wpisała się w konsolidację WIG20 graną w całym tygodniu, co oznacza, iż zawieszenie między szczytem hossy w rejonie 2.978 pkt. i wsparciami w rejonie 2.910-2.900 pkt. zostało przeniesione na kolejny tydzień. Patrząc na finałowe położenie WIG20 nie można zapomnieć, iż indeks pozostał kilkanaście punktów albo 0,5 procent od szczytu hossy (...). W praktyce WIG20 skończył tydzień na poziomach, z których wystarczy jedno dobre uderzenie popytu, by indeks wyrysował nowy rekord hossy i znalazł się w grze o pokonanie psychologicznej bariery 3.000 pkt. W przyszłym tygodniu warto jednak liczyć się z wrażliwością rynku na zachowanie giełd bazowych, którą wymuszą reakcje na lipcowy komunikat Fed i comiesięczne dane z rynku pracy w USA, jak również zapadający 1 sierpnia termin wprowadzenia nowych ceł przez USA" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.
W czwartek, tradycyjnie w ostatni roboczy dzień miesiąca, Ministerstwo Finansów poinformuje o podaży długu na kolejny miesiąc.
W piątek o godz. 18.00 Europejski Urząd Nadzoru Bankowego opublikuje wyniki cyklicznych stress-testów największych europejskich banków, w tym PKO BP i Pekao SA.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 28 lipca - 1 sierpnia.
PONIEDZIAŁEK, 28 LIPCA
Wyniki: Budimex, Orange.
Brak istotnych wydarzeń w kalendarium.
WTOREK, 29 LIPCA
Wyniki: Bank Millennium.
10.00 - konferencja Budimex o wynikach
10.00 - konferencja Millennium o wynikach
10.00 - konferencja Grupy Grodno nt. wyników i planów
11.30 - webinar BIK: podsumowanie I półrocza 2025 r. na rynku kredytów i pożyczek konsumenckich w Polsce i prognozy
ŚRODA, 30 LIPCA
Wyniki: Grupa Kęty (były szacunki), Santander.
CZWARTEK, 31 LIPCA
Wyniki: ING BŚ, mBank.
9.30 - konferencja ING BŚ o wynikach
10.00 - GUS - szybki szacunek CPI w lipcu 2025 r., wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2025 r.
11.00 - konferencji Grupy Kęty dot. wyników
15.00 - MF - podaż długu na sierpień
PIĄTEK, 1 SIERPNIA
Wyniki: Asseco SEE, XTB
9.00 - PMI w przemyśle za VII
10.30 - konferencja Asseco SEE o wynikach
14.00 - konferencja wynikowa XTB – wstępne dane za I półrocze 2025
(PAP Biznes)
tus/