TYDZIEŃ W KRAJU: Reakcje na rozwój wojny celnej, CPI i in. dane GUS, choroby zwierząt
Zachowanie krajowych aktywów pozostanie pod wpływem doniesień z frontu wojny celnej USA z resztą świata. GUS poda pełne dane o CPI za marzec i rewizje PKB wg kwartałów za 2023-24, a NBP inflację bazową za III. W tle śledzona będzie sytuacja epizootyczna zw. z ptasią grypą w Polsce i transmisją pryszczycy poza granicami Polski.
Po sobotnich doniesieniach, że USA wykreślą z listy ceł wzajemnych smartfony, komputery oraz inne urządzenia i komponenty technologiczne, w niedzielę sekretarz handlu USA H. Lutnick poinformował, że ww. produkty zostaną jednak oclone razem z półprzewodnikami za około miesiąc do dwóch.
Informację potwierdził później [* na końcu tekstu] przedstawiciel USA ds. handlu (USTR) J. Greer, który wskazał, że wspomniane produkty zostały przeniesione do kategorii ceł zw. z bezpieczeństwem narodowym z kategorii taryf wzajemnych. Dodał, że nałożenie ceł na produkty z kategorii bezpieczeństwa wymaga uprzedniego przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. Zasygnalizował, że toczy się ono w kwestii leków, półprzewodników, metali oraz w innych obszarach, których nie sprecyzował.
"Ocena wpływu ceł na gospodarki regionu CEE jest trudna nie tylko ze względu na złożony i wzajemnie powiązany charakter globalnego handlu, ale (być może ważniejsze) ze względu na dużą zmienność towarzyszącą decyzjom w tym obszarze i stąd szeroki zakres założeń stojących za prognozami. Oprócz założeń dotyczących stosunków handlowych między USA a resztą świata, całkowity efekt będzie również zależał od tego, jak UE zareaguje na potencjalny wzrost chińskiego eksportu, który może mieć silny efekt deflacyjny, co miałoby zauważalne implikacje dla regionalnej polityki pieniężnej" - oceniają ekonomiści PKO BP.
Z krajowych danych makro uwaga skupiona będzie na szczegółowym odczycie inflacji za marzec (wtorek), któryu powinien potwierdzić, że inflacja trzeci miesiąc z rzędu wyniosła 4,9 proc. rdr, wyraźnie poniżej oczekiwań, co było jednym z czynników za gołębim zwrotem RPP w kwietniu.
"W obliczu negatywnego wpływu potencjalnej wojny handlowej na aktywność gospodarczą, RPP raczej nie będzie zwlekać z obniżkami stóp i widzimy szansę na cięcie o 50 pb. w maju" - ocenia ekonomista ING Adam Antoniak.
Równolegle z CPI urząd statystyczny zainauguruje publikację nowego wskaźnika makro: dynamiki produkcji usług (za styczeń).
Dzień po inflacji headline NBP opublikuje inflację bazową - tutaj część rynku spodziewa się spadku wskaźnika do 3,4 proc. z 3,6 proc. w II - w takim układzie byłby to pierwszy odczyt od czerwca 2021 r. w paśmie odchyleń od celu NBP (2,5 proc., +/- 1 pp.).
W czwartek GUS poda zaktualizowany szacunek PKB wg kwartałów za lata 2023-2024.
"Aktualizacja danych o PKB może przynieść lekką rewizję w górę danych o PKB za 2024 r. (wstępnie 2,9 proc. rdr - PAP), na co wskazuje m.in. fakt, że informacja o poziomie długu publicznego w 2024 r. podana 1 kwietnia przez GUS (55,3 proc. PKB) różniła się nieco od wyniku podanego dzień wcześniej przez MF (55,6 proc.), prawdopodobnie za sprawą uwzględnienia zaktualizowanego szacunku PKB. Mówimy o różnicy PKB w cenach bieżących rzędu 0,6 proc., więc w cenach stałych zapewne mniejszej" - oceniają ekonomiści Santandera.
W piątek MF ogłosi podaż na przetarg obligacji skarbowych po Wielkanocy. W miesięcznym planie resort finansów zakładał uplasowanie papierów za 5-10 mld zł.
Tydzień na GPW również upłynie w rytmie doniesień ze światowej wojny celnej. W ub. tygodniu WIG20 zyskał 2,5 proc. do 2.529 pkt., po spadku w poprzednim o 10,2 proc. W Wielki Piątek na GPW jest dzień bez sesji.
"Wzrostowy tydzień można nazwać próbą zbudowania przeciwwagi dla tąpnięcia w poprzednim tygodniu, ale układ techniczny stale zachęca raczej do spoglądania w rejon 2.200-2.080 pkt. niż do oczekiwania powrotu indeksu na szczyt hossy wyrysowany w rejonie 2.828 pkt. Uwzględniając korelację z otoczeniem – szczególnie skrajne skorelowanie WIG20 z niemieckim DAX-em – należy zakładać, iż kolejne ruchy rynku warszawskiego zostaną podyktowane przez postawę giełd bazowych" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.
"Nie ma wątpliwości, iż temat wojny celnej i efektów walki USA z partnerami handlowymi nie został zakończony. Problem zaczyna odbijać się na rynku długu, który nie chce poddać się uspokojeniu i euforii, z jaką przyjęto zamrożenie ceł na niższym poziomie na okres 90 dni. W praktyce ryzyko powrotu do przecen pozostaje wysokie, gdy szkody poczynione gospodarce globalnej przez wojnę celną dopiero zaczną materializować się w danych makro i wynikach spółek" - dodał.
Obserwatorzy krajowego rynku rolnego śledzić będą przebieg negocjacji z Komisją Europejską ws. obostrzeń związanych z przypadkami ptasiej grypy w Polsce oraz rozwój sytuacji epidemicznej w zw. z ogniskami pryszczycy na Słowacji i Węgrzech. Polska jest wolna od pryszczycy od 1971 r.
Skala zakażeń ptasią grypą w Polsce, po tym jak zlikwidowano wiele stad, utylizując łącznie ponad 4,3 mln kur niosek, obligowała Komisję Europejską do rozpoczęcia procedury wdrażania dodatkowych restrykcji. Ustalenie zasad funkcjonowania podmiotów w związku z przemysłem drobiarskim, w nowo tworzonych strefach buforowych, będą tematem poniedziałkowych rozmów Polski z KE.
Możliwy jest czasowy zakaz zasiedlania gospodarstw nowymi ptakami w głównych obszarach zakażeń (wielkopolskie, mazowieckie, ale też łódzkie, warmińsko mazurskie, lubuskie), ale Ministerstwo Rolnictwa uspokaja, że nie powinno dość do ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym.
Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie (20 proc. udział we wspólnotowej produkcji).
W odniesieniu do pryszczycy inspekcje weterynaryjne i handlowe prowadzą wzmożone kontrole graniczne oraz w punktach skupu i sprzedaży mięsa zwierząt parzystokopytnych, których potencjalnie dotyczy choroba (krowy, świnie, owce, kozy, dziki, jeleniowate).
W niedzielę wieczorem resort rolnictwa poinformował o krajowych zdolnościach operacyjnych sektora utylizacji i zagospodarowania zwłok zwierząt.
* stan informacji nt. globalnej polityki celnej aktualny na godz. 21.00 w niedzielę czasu polskiego.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 14-18 kwietnia.
PONIEDZIAŁEK, 14 KWIETNIA
wyniki: Unibep i Dino (oba po szacunkach i przed sesją)
10.00 - GUS - obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem po lutym
10.00 - VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR
11.00 - konferencja Amica
WTOREK, 15 KWIETNIA
wyniki: Captor, 11 bit
Wydarzenie EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” w Warszawie z udziałem m.in. premiera D. Tuska - I dzień
Banking & Insurance Forum w Warszawie - I dzień
10.00 - GUS - CPI za III - pełny odczyt, dynamika produkcji usług w I (nowa publikacja)
11.00 - prezentacja wyników badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”
11.00- konferencja Energa
11.00 - wideokonferencja spółki P.A. Nova
11.00 - konferencja NIK o fuzji Orlenu i Lotosu
11.00 - konferencja wynikowa Grupy Unibep
12.00 - prezentacja strategii Banku Pekao na lata 2025-2027
ŚRODA, 16 KWIETNIA
wyniki: Celon Pharma, Poltreg, huuuge
14.00 - NBP - Inflacja bazowa
Wydarzenie EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” w Warszawie z udziałem m.in. szefa MON - dzień II
Banking & Insurance Forum w Warszawie - dzień II
Kongres Edukacji Ekonomicznej na GPW - I dzień
9.00 - konferencja dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic East organizowana przez Orlen Neptun
10.00 - premiera raportu Realizacja projektów Agri-PV w Polsce - kluczowe bariery administracyjno-prawne
10.30 - CERT Orange Polska o cyber-zagrożeniach
11.00 - konferencja Tauronu
11.30 - wideokonferencja Auto Partner o wynikach za 2024
14.00 - Captor Therapeutics – prezentacja wyników za 2024
CZWARTEK, 17 KWIETNIA
wyniki: Mo-Bruk, Selena
Kongres Edukacji Ekonomicznej - II dzień
10.00 - GUS - zaktualizowany szacunek PKB wg kwartałów za lata 2023-2024
10.15 - Quercus TFI - spotkanie ze spółką (online)
11.00 - spotkanie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Wind Industry: „Jak rozruszać polski przemysł offshore? Strategia rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”
PIĄTEK, 18 KWIETNIA
GPW - dzień bez sesji
14.00 - NBP - Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych
15.00 - MF - podaż na przetarg sprzedaży SPW w dn. 23 IV
(PAP Biznes)
tus/