DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty po zawarciu umowy handlowej USA-Wietnam
Środowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie umowy handlowej z Wietnamem. Optymizm inwestorów został ograniczony przez słabszy od oczekiwań raport z amerykańskiego rynku pracy. Rynek czeka na czwartkowe dane.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,02 proc. i wyniósł 44.484,42 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 6.227,42 pkt. W trakcie sesji indeks osiągnął nowy rekord.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,94 proc. do 20.393,13 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,09 proc. do 2.221,46 pkt.
Indeks VIX spada o 1,31 proc., do 16,61 pkt.
Inwestorzy pozytywnie zareagowali na ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienie handlowe z Wietnamem.
Według Trumpa, Wietnam zgodził się całkowicie znieść cła na towary z USA w zamian za obniżenie ceł na towary z Wietnamu do 20 proc. Dodatkowo 40 proc. cłem objęte mają zostać produkty pochodzące z innych krajów wysyłane za pośrednictwem Wietnamu.
Wietnam jest jednym z głównych źródeł importowanej do USA odzieży, elektroniki i innych tanich dóbr konsumenckich. Stany Zjednoczone oskarżały jednocześnie kraj o to, że umożliwia omijanie ceł i sankcji na chińskie towary, pozwalając na przeładunek towarów z ChRL.
Notowania firmy Nike, która produkuje około połowy swojego obuwia w Wietnamie i Chinach, w reakcji na ogłoszenie porozumienia wzrosły o ok. 4 proc.
Optymizm inwestorów został ograniczony przez słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy.
Z raportu prywatnej firmy ADP wynika, że w firmach w USA ubyło w czerwcu 33 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 29 tys. w poprzednim miesiącu. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 98 tys.
"Szczerze mówiąc, od miesięcy obserwujemy osłabienie rynku pracy i zawsze zastanawiałem się, czy potrzeba spadku w danych o zatrudnieniu, aby [Rezerwa Federalna] zwróciła nieco większą uwagę na rynek pracy, a nie na obraz inflacji" - powiedział w rozmowie z CNBC Ross Mayfield, strateg inwestycyjny w Baird.
"Miejmy nadzieję, że właśnie to przyciągnie nieco uwagi" - dodał.
W czwartek na rynek napłynie cała seria danych makro z amerykańskiej gospodarki (stopa bezrobocia, PMI w usługach, ISM w usługach, zamówienia w przemyśle, zamówienia na dobra trwałe).
Rynki wyceniają obniżki stóp procentowych Fed w tym roku na około 64 punkty bazowe, a według zebranych przez LSEG danych szanse na pierwszą obniżkę w lipcu wynoszą 19,1 proc.
„Na razie najbardziej rozsądnym scenariuszem jest to, że inflacja zacznie rosnąć, na co wskazują dane. Ta wiadomość w końcu, choć powoli, dociera nawet do niektórych gołębi z Fed” — powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank.
Senat USA przegłosował we wtorek projekt ustawy, łączący obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć amerykański dług o niemal 4 bln dolarów, trafi teraz do Izby Reprezentantów.
Izba na początku czerwca poparła ustawę w pierwotnym kształcie, lecz nie jest jasne, czy przyjmie ją w nowym brzmieniu.
Kurs Centene spadł o ok. 40 proc. po tym, jak ubezpieczyciel zdrowotny poinformował, że wycofał prognozę zysków na 2025 r. po tym, jak dane wykazały znaczny spadek oczekiwanych przychodów z planów ubezpieczeń zdrowotnych na rynku.
Akcje innych firm z sektora, Elevance Health i UnitedHealth, straciły odpowiednio 11,5 proc. i 5,7 proc.
Kurs akcji Tesli wzrósł blisko 5 proc. po tym, jak producent pojazdów elektrycznych stracił w poniedziałek ponad 5 proc. w związku z odnowioną waśnią między prezydentem USA Donaldem Trumpem a CEO Elonem Muskiem.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 2,73 proc. do 67,24 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 2,7 proc. do 68,92 USD/b. (PAP Biznes)
pel/