Udział szarej strefy w Polsce w 2025 r. może dalej spadać, do 18,1 proc. PKB - IPAG
Udział szarej strefy w Polsce w 2025 r. może dalej spadać i wynieść 18,1 proc. PKB - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Spadkowi sprzyjać będzie m. in. oczekiwane ożywienie gospodarcze, stabilna sytuacja na rynku pracy, zmiany w otoczeniu regulacyjnym i większa stabilność cen.
"W 2025 roku wystąpi dalszy spadek udziału szarej strefy - do 18,1 proc. Zasadniczym czynnikiem hamującym dalszy wzrost udziału szarej strefy będzie lepsza sytuacja gospodarcza. Prognozy makroekonomiczne wskazują na szybsze tempo wzrostu gospodarczego - 3,7 proc. wobec 2,9 proc. w roku 2024" - napisano w raporcie IPAG.
"Poprawa koniunktury powinna doprowadzić do wzrostu obrotów firm i większych zysków z działalności gospodarczej, co w naturalny sposób będzie zachęcać przedsiębiorców do większej aktywności w rejestrowanej i legalnej części gospodarki" - dodano.
Z szacunków IPAG wynika, że udział szarej strefy w 2024 r. obniżył się do 18,5 proc. PKB z 18,9 proc. PKB w 2023 r.
Autorzy raportu oceniają, że w efekcie ożywienia gospodarczego powinien wzrosnąć popyt na usługi mniejszych przedsiębiorstw.
"Narodowy Bank Polski wskazuje w swej najnowszej projekcji na ożywienie inwestycyjne spowodowane m.in. silnym wzrostem napływu funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. W efekcie powinien wzrosnąć popyt na usługi mniejszych przedsiębiorstw (często w charakterze podwykonawców), co będzie zachętą do rezygnacji przez nie z działalności w szarej strefie" - napisano.
W 2025 r. oczekiwana jest także stabilna sytuacja na rynku pracy i większa stabilność inflacji niż w poprzednich latach.
"Stopa bezrobocia pozostanie w przedziale 5-5,5 proc. przy jednocześnie słabszej niż w 2024 roku dynamice kosztów pracy (wzrost minimalnego wynagrodzenia o 8,5 proc. wobec 19 proc. w 2024 roku). Niższy wzrost kosztów działalności będzie w mniejszym stopniu skłaniać firmy do działania w szarej strefie" - napisano w raporcie.
"Wyraźnie większa stabilność cen niż w okresie 2022-2023 będzie oznaczać dla firm mniejsze wahania kosztów i mniejszą presję na wzrost wynagrodzeń, co częściowo będzie zachęcać do wychodzenia z szarej strefy" - dodano.
Autorzy raportu wskazują, że przedsiębiorcom będą także sprzyjać zmiany w otoczeniu regulacyjnym, tym m.in.: wprowadzenie kasowego PIT dla jednoosobowej działalności gospodarczej, wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych czy też obniżka najniższej składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców.
"Czynnikiem zachęcającym do zakupów w szarej strefie (działalność nielegalna) pozostanie dalszy wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i spirytusowe" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)
pat/ osz/