Unia Europejska z budżetem na 2025 rok

Dwa dni po zatwierdzeniu przez państwa członkowskie, Parlament Europejski przyjął w środę budżet Unii Europejskiej na 2025 r. Wyniesie on 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. W budżecie uwzględniono też środki na nieprzewidziane wydatki.


W przyszłorocznym budżecie, którego tekst został uzgodniony w negocjacjach między PE a państwami członkowskimi w połowie listopada tego roku, najwięcej środków - niemal 78 mld euro w zobowiązaniach i 44 mld w płatnościach - przeznaczono na politykę spójności i wzmacnianie odporności UE.

Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.

Na drugim miejscu znalazła się polityka klimatyczna, a następnie inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację, politykę sąsiedztwa (w tym handlową), wydatki na unijną administracje publiczną, zarządzanie migracją i wzmocnienie ochrony granic oraz wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności UE.

Jak pochwalił się w środę - po podpisaniu budżetu przez przewodniczącą Robertę Metsolę - Parlament Europejski, eurodeputowanym udało się dodać do budżetu ponad 230 mln euro na kluczowe programy, mające na celu m.in. zwiększenie konkurencyjności, prowadzenie działań na rzecz klimatu, pomoc humanitarną i zarządzanie granicami oraz utrzymanie środków na wsparcie Ukrainy.

Europosłowie zapewnili również finansowanie kosztów spłaty Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, które w 2025 r. mają być dwukrotnie wyższe niż pierwotnie przewidywano, jednocześnie chroniąc finansowanie podstawowych programów, takich jak Erasmus+ czy badania naukowe.

"Budżet UE na 2025 r. jest o 6 proc. większy niż budżet na 2024 rok, co stanowi wzrost o 10 mld euro. To pozwoli odpowiedzieć na potrzeby Europejczyków, jednocześnie spłacając odbudowę gospodarczą Unii po pandemii, bez cięcia kluczowych programów" - powiedział rumuński socjaldemokrata Victor Negrescu, główny sprawozdawca PE ds. budżetu.

W budżecie uwzględniono również środki przewidziane na unijne instrumenty specjalne, niezaplanowane w wieloletnim budżecie UE (WRF) na lata 2021-2027. Z samego WRF udostępniono natomiast 800,5 mln euro na nieprzewidziane potrzeby, co pozwoli Unii szybko reagować w nagłych przypadkach.

Negocjacje między Komisją, Parlamentem a państwami UE w sprawie budżetu toczyły się od lipca. Jest to piąty roczny budżet w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE jest przede wszystkim przeznaczony na inwestycje, aby generować wzrost i możliwości w całej Unii Europejskiej.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ mal/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6408 0,10%
1 EUR 4,3090 -0,16%
1 GBP 5,1645 0,01%
100 JPY 2,7050 1,37%
1 USD 4,0974 -0,24%