W I kw. kolejny głęboki spadek eksportu środków transportu, saldo w handlu pogarszały dostawy uzbrojenia - NBP
W I kwartale 2025 r. miał miejsce kolejny głęboki spadek eksportu w kategorii środki transportu i ich części, z kolei głównym beneficjentem wzrostu popytu na towary zagraniczne w Polsce były Chiny, a saldo handlowe pogarszały dostawy uzbrojenia - podał NBP w omówieniu wyników bilansu płatniczego w I kwartale.
W I kwartale 2025 r. wartość eksportu obniżyła się o 1,2 proc. rdr do 359,0 mld zł. Do zmniejszenia wartości eksportu przyczynił się spadek wolumenu.
W I kwartale 2025 r. eksport towarów realnie zmniejszył się o 2,2 proc. rdr, wobec spadku o 2,6 proc. w IV kwartale 2024 r. Był to ósmy kolejny kwartał spadku eksportu w cenach stałych. Natomiast pozytywny wpływ na zmiany wartości miał wzrost cen transakcyjnych eksportu o 0,5 proc. rdr, na co złożył się wzrost wskaźników cen w handlu światowym i jednoczesne zmniejszenie skali aprecjacji nominalnego kursu złotego.
"Negatywny wpływ na realną dynamikę eksportu towarów ma utrzymująca się na niskim poziomie dynamika popytu w krajach Unii Europejskiej, będących głównymi odbiorcami towarów pochodzących z Polski oraz rosnąca konkurencja ze strony eksporterów z innych krajów, zwłaszcza krajów pozaeuropejskich. Największy wpływ na zmniejszenie wartości eksportu w I kwartale 2025 r. miał kolejny głęboki spadek eksportu w kategorii obejmującej środki transportu i ich części" - napisano.
W I kwartale 2025 r. umocniła się tendencja wzrostowa importu towarów zapoczątkowana w III kwartale 2024 r. W analizowanym okresie jego wartość zwiększyła się o 4,5 proc. rdr do 373,1 mld zł.
Do wzrostu importu przyczynił się zarówno wzrost jego wolumenu (o 2,7 proc. rdr), jak i wzrost cen transakcyjnych (o 1,5 proc).
Do wzrostu importu towarów na początku 2025 r. przyczynił się przede wszystkim wzrost popytu konsumpcyjnego.
"Wolumen importu towarów konsumpcyjnych odnotował w tym okresie dwucyfrowy wzrost, zdecydowanie dominując nad zmianami w pozostałych kategoriach. Z kolei największy wpływ na wzrost cen importu miały rosnące ceny żywności. Dalszy duży wzrost importu z krajów pozaeuropejskich przyczynił się do wzrostu ich znaczenia w imporcie ogółem do blisko 40 proc. Głównym beneficjentem wzrostu popytu na towary zagraniczne w Polsce były Chiny" - napisano.
Największy wpływ na pogorszenie salda obrotów towarowych w I kw. miało zmniejszenie nadwyżki w towarach konsumpcyjnych oraz środków transportu.
"Dodatnie saldo w środkach transportu obniżyło się do najniższego poziomu od 2020 r., a nadwyżka w towarach konsumpcyjnych obniżyła się do najniższego poziomu od 2018 r. Ponadto do pogorszenia salda przyczyniły się także większe dostawy uzbrojenia" - podaje NBP. (PAP Biznes)
tus/ gor/