DZIEŃ NA RYNKACH: Piątek spadkowy, ale tydzień nad kreską dla giełd w Europie

Przy piątkowych spadkach giełdy w Europie odnotowały niewielkie wzrosty na przestrzeni całego tygodnia. Inwestorzy czekają na wynik negocjacji handlowych USA-UE i analizują wyniki spółek. Uwaga kieruje się na posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu.


Indeks StoxxEurope600 zniżkował o 0,3 proc., FTSE100 spadł o 0,2 proc., CAC40 wzrósł o 0,2 proc., a DAX spadł o 0,3 proc.

W całym tygodniu Stoxx600 wzrósł o 0,5 proc., a od początku miesiąca o 1,6 proc.

W USA na półmetku sesji wzrosty głównych indeksów na Wall Street o 0,1-0,3 proc.

Kolejne spółki opublikowały raporty finansowe za II kw.

Nawet 21 proc. traciły na wartości walory niemieckiej Pumy. Firma odzieżowa poinformowała, że spodziewa się straty w tym roku w związku ze spadkiem sprzedaży i wpływem amerykańskich ceł, podcas gdy wcześniejsze prognozy wskazywały na zysk nawet 600 mln euro.

Ok. 7 proc. zyskały akcje francuskiego producenta napojów Remy Cointreau. Firma odnotowała 5,7-proc. wzrost sprzedaży organicznej w minionym kwartale, przekraczając oczekiwania analityków i osiągając pierwszy kwartał wzrostu od 2023 r. Producent zmienił ponadto prognozy dotyczące wpływu ceł na działalność, poprawiając tym samym prognozy zysków na cały rok.

Włoska grupa energetyczna Eni odnotowała 25-proc. spadek zysków w drugim kwartale, ale wynik nadal przekroczył oczekiwania analityków, ponieważ niższe ceny ropy zrównoważyły dobre wyniki w segmencie gazowym. Eni potwierdziła 5-proc. wzrost dywidendy za cały rok, jednocześnie ujawniając niższe niż wcześniej prognozowano nakłady inwestycyjne. Akcje spółki zdrożały o ok. 2 proc.

Producent części samochodowych Michelin odnotował spadek zysku netto o 27,8 proc. w pierwszej połowie roku, mocniejszy od oczekiwań analityków. Firma podała, że groźba podwyższenia ceł spowodowała gwałtowny spadek sprzedaży w Ameryce Północnej i Środkowej. Michelin podtrzymał jednak swoje prognozy na cały rok, twierdząc, że spodziewa się stabilizacji rynku opon w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kurs spółki stracił 2 proc.

W piątek niemiecki Volkswagen podał, że odnotował spadek zysków w drugim kwartale i obniżył swoje prognozy na cały rok. Gigant motoryzacyjny boryka się z negatywnym wpływem zawirowań w światowym handlu na swoją działalność. Akcje spółki zdrożały o ok. 1 proc.

Po czwartkowym posiedzeniu EBC (stopy bez zmian), rynki czekają teraz na posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zaplanowane na 29-30 lipca. Inwestorzy oczekują, że decydenci z Fed utrzymają stopy procentowe na obecnym poziomie wynoszącym od 4,25 proc. do 4,5 proc., w obliczu niepewności związanej z globalną polityką handlową.

W czwartek, po raz pierwszy od prawie dwóch dekad, prezydent USA złożył oficjalną wizytę w banku centralnym. Trump i Powell publicznie spierali się podczas niej o koszty renowacji siedziby Fed, które wg prezydenta USA są za wysokie. Trump po spotkaniu stwierdził, że zwolnienie Powella ze stanowiska, o czym publicznie wcześniej wspominał, nie będzie konieczne.

Rynek śledzi negocjacje ws. umowy handlowej między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi - w kolejny piątek 1 sierpnia mija termin wprowadzenia przez USA 30-proc. ceł na import z UE, jeżeli między stronami nie dojdzie do porozumienia.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek po południu, że szanse na "deal" wynoszą 50 proc. Dodał jednocześnie, że pespektywy osiągnięcia porozumienia są "dosyć dobre". W kwietniu USA nałożyły 25-proc. cła na europejski przemysł samochodowy i 50-proc. na unijną stal i aluminium.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami dyplomatów, UE i USA są coraz bliżej zawarcia umowy. Miałaby ona wprowadzić jednolitą stawkę 15 proc. na import towarów z UE do USA, na wzór porozumienia między Waszyngtonem a Tokio.

W czwartek amerykański minister handlu Howard Lutnick zapewniał, że UE "bardzo, bardzo chce" zawrzeć porozumienie i stwierdził, że USA naciskają m.in. na lepsze traktowanie amerykańskich gigantów technologicznych oraz rezygnację z podatków cyfrowych, które wprowadziły niektóre państwa członkowskie.

Z kolei Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że osiągnięcie porozumienia handlowego z USA "jest w zasięgu ręki".

Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pb. do 4,41 proc., a 10-letnich bundów o 1 pb. do 2,72 proc.

Na rynku walutowym dolar umacnia się wobec koszyka głównych walut o 0,4 proc.

EUR/USD spada o 0,3 proc. do 1,173. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,5 proc. do 147,7.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 65,3 USD, po spadku o 1 proc. Kontrakty na IX na Brent na ICE kosztują 68,6 USD za baryłkę, po spadku o 0,9 proc. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%