DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty akcyjne w USA stabilne, uwaga kieruje się na Fed

Notowania kontraktów na główne indeksy rynku akcji w USA pozostają stabilne, a przy wakacyjnym kalendarzu makro uwaga inwestorów kieruje się na posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu i kumulację wyników spółek.


Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq poruszają się w wąskim przedziale +/- 0,1 proc.

W Europie indeks StoxxEurope600 traci 0,5 proc.

Na Wall Street w kolejnym tygodniu przypada kumulacja raportów spółek za II kw. Wyniki przedstawią firmy o łącznej kapitalizacji 38 proc. całego indeksu S&P500, dwa razy więcej niż w bieżącym tygodniu. Do tej pory spośród 169 spółek, które zaraportowały, 82 proc. przebiło konsensus i jest to na razie najlepszy wynik od II kw. 2021 r. Wśród spółek z indeksu, które podały wyniki za II kw., wzrost zysków wyniósł średnio 4,5 proc. rdr, podczas gdy konsensus sprzed sezonu wynosił 2,8 proc.

W handlu przedsesyjnym nawet blisko 9 proc. traciły walory Intela. Po czwartkowej sesji producent ogłosił zwolnienie 15 proc. załogi oraz rezygnację z budowy kilku fabryk na świecie, w tym w Polsce, oraz bardziej konserwatywne podejście do nowej filozofii działania spółki opartej na podwykonawstwie. Prognozy sprzedaży na III kw. przebiły oczekiwania rynku, natomiast niektóre miary zysku za II kw. były poniżej konsensusu. Do końca czwartkowej sesji akcje Intela były, licząc od początku roku, na 13-proc. plusie.

Indeks S&P500 wzrósł od lokalnego dołka z 8 kwietnia już o 28 proc., ustanawiając po drodze nowe historyczne rekordy na zamknięciu - w ostatnich 19 sesjach 10 razy i 13 w całym 2025 r.

Uwaga rynków przenosi się również na posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu, na którym oczekiwana jest stabilizacja stóp w przedziale 4,25-4,50 proc. Posiedzenie interpretowane będzie w kontekście nieustających nacisków ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa na prezesa Fed Jerome'a Powella na obniżenie kosztu pieniądza.

Rynek w pełni wycenia kolejną obniżkę stóp w USA o 25 pb. dopiero na październik, a kolejną na styczeń 2026 r.

W czwartek, po raz pierwszy od prawie dwóch dekad, prezydent USA złożył oficjalną wizytę w banku centralnym. Trump i Powell publicznie spierali się podczas niej o koszty renowacji siedziby Fed, które wg prezydenta USA są za wysokie. Trump po spotkaniu stwierdził, że zwolnienie Powella ze stanowiska nie będzie konieczne.

W Europie w pierwszej połowie dnia inwestorzy poznali słabszy od oczekiwań indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, który wyniósł w lipcu 88,6 pkt. wobec 88,4 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 89,0 pkt.

W czwartek EBC utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie po serii obniżek, które spowodowały spadek podstawowej stopy depozytowej do 2 proc. Prezeska EBC Christine Lagarde wskazała podczas konferencji po posiedzeniu, że przy inflacji na poziomie 2 proc. "EBC jest w dobrej pozycji, aby poczekać i obserwować rozwój sytuacji".

Po konferencji agencja Bloomberg podała, powołując się na źródła, że utrzymanie stóp przez EBC na obecnym poziomie wydaje się być podstawowym scenariuszem na wrzesień.

W komentarzach po decyzji i konferencji prasowej EBC ekonomiści wskazują, że cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie dobiegł końca.

Rynek coraz bardziej niepokoi się o umowę handlową między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi - wkrótce mija termin wprowadzenia ceł przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa, wyznaczony na 1 sierpnia.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, UE i USA są coraz bliżej zawarcia umowy handlowej. Miałaby ona wprowadzić jednolitą stawkę 15 proc. na import towarów z UE do USA, na wzór porozumienia między Waszyngtonem a Tokio. Ostateczną decyzję w tej sprawie musi jednak podjąć prezydent USA Donald Trump.

Biały Dom odniósł się sceptycznie do informacji o rzekomym porozumieniu, nazywając je "spekulacjami". Doradca handlowy Trumpa Peter Navarro powiedział Bloomberg News, że doniesienia z Brukseli należy traktować "z przymrużeniem oka".

W czwartek amerykański minister handlu Howard Lutnick zapewniał, że UE "bardzo, bardzo chce" zawrzeć porozumienie i stwierdził, że USA naciskają m.in. na lepsze traktowanie amerykańskich gigantów technologicznych oraz rezygnację z podatków cyfrowych, które wprowadziły niektóre państwa członkowskie.

Z kolei Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że osiągnięcie porozumienia handlowego z USA "jest w zasięgu ręki". "Naszym priorytetem pozostaje wypracowanie porozumienia z USA (...) Uważamy, że takie rozwiązanie jest w zasięgu ręki – przekazał rzecznik KE Olof Gill na konferencji prasowej w Brukseli.

Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pb. do 4,41 proc., a 10-letnich bundów o 3 pb. do 2,73 proc.

Na rynku walutowym dolar umacnia się wobec koszyka głównych walut o 0,35 proc.

EUR/USD spada o 0,3 proc. do 1,1726, Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 147,76.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 66,4 USD, po wzroście o 0,6 proc. Kontrakty na IX na Brent na ICE kosztują 69,5 USD za baryłkę, po wzroście o 0,6 proc. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%