DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie przewaga wzrostów, w tle EBC

Europejskie giełdy zakończyły czwartkową sesję w większości na plusach. Inwestorzy analizują sygnały ze strony Europejskiego Banku Centralnego, wyniki spółek i śledzą doniesienia dotyczące negocjacji handlowych.


Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,20 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,23 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,41 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,85 proc.

Akcje francuskiego giganta oprogramowania Dassault Systemes spadły o ponad 8 proc. po opublikowaniu wyników finansowych za drugi kwartał. Przychody firmy wzrosły o 5 proc. rok do roku, osiągając 1,52 mld euro, jednak analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 1,55 mld euro.

Z kolei notowania fińskiej spółki Neste wzrosły o 12,8 proc., po ogłoszeniu przez spółkę wyniku EBITDA w wysokości 341 mln euro za drugi kwartał. Analitycy spodziewali się danych na poziomie 298 mln euro.

Fiński gigant telekomunikacyjny Nokia odnotował w drugim kwartale zysk poniżej oczekiwań, dzień po tym, jak firma ostrzegła, że w tym roku poniesie stratę w wysokości do 364 mln dolarów z powodu ceł i słabego dolara amerykańskiego.

Opublikowany w czwartek raport finansowy firmy za drugi kwartał wykazał spadek porównywalnego zysku operacyjnego o 29 proc. w ujęciu rok do roku, który wyniósł 301 mln euro. Akcje Nokii spadły o 1,2 proc.

Deutsche Bank przekroczył oczekiwania dotyczące wyników finansowych i podał w czwartek, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów na cały rok, pomimo mieszanych wyników kluczowego działu bankowości inwestycyjnej i umocnienia się euro względem dolara amerykańskiego. Notowania banku wzrosły o ponad 8,6 proc.

W centrum uwagi inwestorów w czwartek znajdowała się decyzja Europejskiego Banku Centralnego i konferencja prezeski banku Christine Lagarde.

Rada Prezesów EBC utrzymała stopy procentowe bez zmian: depozytową na poziomie 2,00 proc., refinansową: 2,15 proc., lombardową: 2,40 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

W komunikacie po posiedzeniu EBC podał, że nie zobowiązuje się do z góry określonej ścieżki dla stóp procentowych; decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie w zależności od napływających danych i prognoz dla inflacji.

W oświadczeniu EBC zaznaczono, że chociaż gospodarka wykazała się odpornością, sytuacja nadal jest "wyjątkowo niepewna, zwłaszcza z powodu napięć handlowych".

Prezeska banku Christine Lagarde wskazała podczas konferencji po posiedzeniu, że Europejski Bank Centralny przyjął postawę "wait and see". Lagarde wskazała, że przy inflacji na poziomie 2 proc. "EBC jest w dobrej pozycji, aby poczekać i obserwować rozwój sytuacji".

Inwestorzy zastanawiają się teraz, czy EBC zdecyduje się na kolejne cięcie stóp procentowych, czy też łagodzenie polityki pieniężnej dobiegło końca.

"Decyzja, komunikat i konferencja Christine Lagarde nie rozstrzyga, czy w tym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej będzie jeszcze miejsce na obniżkę stóp, czy też nie. Podtrzymujemy nasze założenie w scenariuszu bazowym o jeszcze jednym cięciu stóp procentowych w tym roku" - napisali ekonomiści Banku Millennium.

"Niemniej konferencja prezeski, wskazuje, że rośnie prawdopodobieństwo, że obniżka stóp procentowych na poprzednim posiedzeniu w czerwcu była ostatnią w cyklu" - dodali.

Agencja Bloomberg podała w czwartek, powołując się na źródła, że decydenci z Europejskiego Banku Centralnego domagający się kolejnej obniżki stóp procentowych stoją przed trudnym wyzwaniem.

Utrzymanie stóp przez EBC na obecnym poziomie wydaje się być podstawowym scenariuszem na wrzesień - wskazują źródła agencji Bloomberg, proszące o zachowanie anonimowości.

W centrum uwagi inwestorów niezmiennie pozostają doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej, kluczowe również z punktu widzenia dalszej ścieżki stóp procentowych EBC.

Według unijnych dyplomatów, UE i USA zbliżają się do osiągnięcia porozumienia handlowego, które mogłoby wprowadzić 15-procentową stawkę celną na towary z UE, analogiczną do porozumienia handlowego Stanów Zjednoczonych z Japonią. Ostateczna decyzja ma należeć do prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Spodziewamy się, że zawarcie porozumienia handlowego między USA a UE będzie stanowiło brakujący element układanki do projekcji, która będzie towarzyszyć EBC na posiedzeniu we wrześniu" - napisali ekonomiści PKO BP.

Tymczasem na Wall Street w pierwszych godzinach handlu panują mieszane nastroje - ok. godz. 18.00 S&P500 rośnie o 0,24 proc., Nasdaq Comp. zwyżkuje o 0,30 proc., a DJI idzie w dół o 0,35 proc.

Na rynku walutowym amerykański dolar osłabia się wobec euro - notowania EUR/USD rosną o 0,14 proc. do 1,1768. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,22 proc. do 146,9.

Na rynku ropy WTI na NYMEX drożeje o ponad 1,3 proc. do 66,1 USD za baryłkę, a Brent na ICE rośnie o 1,1 proc. do 69,3 USD. (PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%