W II kw. aktywność w budownictwie nieco poprawiła się, ale wskaźnik koniunktury wciąż ujemny - IRG SGH
W II kw. 2021 r. nastąpiła w Polsce lekka poprawa aktywności w budownictwie, ale wskaźnik koniunktury wciąż ma ujemną wartość - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Przeważająca część zakładów budowlanych nadal ocenia własną sytuację finansową jako bardzo niekorzystną.
"O ile I kwartał bieżącego roku przyniósł wyraźną poprawę w stosunku kryzysowego roku 2020, to ze względu na kolejną falę pandemii oraz, dodatkowo, bardzo zimną wiosnę, wyniki bieżącego kwartału są poniżej optymistycznych oczekiwań sprzed trzech miesięcy. Wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) wciąż ma ujemną wartość -0,4 pkt, jest więc tylko o 12,4 pkt wyższy niż w I kwartale bieżącego roku i o 35,9 pkt wyższy niż w II kwartale rok temu" - napisano w raporcie.
"Dla firm prywatnych koniunktura jest zdecydowanie gorsza niż dla przedsiębiorstw publicznych: wartości wskaźnika koniunktury dla sektorów prywatnego i publicznego są równe odpowiednio -2,3 pkt i 14,0 pkt. W grupach skupiających zakłady wykonujące prace specjalistyczne lub roboty inżynieryjne wskaźniki koniunktury są dodatnie i równe odpowiednio 4,5 i 3,2 pkt. Niską, ujemną wartość - 10,4 pkt notuje grupa zakładów zajmujących się wznoszeniem budynków" - dodano.
Autorzy raportu wskazują, że przeważająca część zakładów budowlanych nadal ocenia własną sytuację finansową jako bardzo niekorzystną. Wyjątkiem są pod tym względem jedynie przedsiębiorstwa publiczne.
"Saldo finansowe w ujęciu ogółem wynosi -28,3, dla sektora prywatnego jest równe -32,4 i dla publicznego 3,4 pkt. Najtrudniejsza sytuacja finansowa występuje w firmach prywatnych, które są własnością krajowych osób fizycznych (saldo -35,9 pkt) oraz w zakładach zajmujących się wznoszeniem budynków (saldo -35,7 pkt)" - napisano.
Jak wynika z badania, zakłady budowlane oceniają obecną sytuację gospodarczą w kraju równie niekorzystnie jak w poprzednich czterech kwartałach. (PAP Biznes)
pat/ ana/