W maju koszty zatrudnienia najbardziej ograniczają prowadzenie działalności gospodarczej - GUS
W maju koszty zatrudnienia są czynnikiem najbardziej ograniczającym prowadzenie działalności gospodarczej w większości sektorów gospodarki - podał Główny Urząd Statystyczny. Do głównych barier działalności należą także wysokie obciążenia na rzecz budżetu, niepewność oraz niestabilne przepisy prawne.
"W maju br. koszty zatrudnienia są czynnikiem najbardziej ograniczającym prowadzenie działalności gospodarczej zarówno w prezentowanych pięciu obszarach gospodarki (przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i gastronomii), jak i w większości pozostałych sekcji, działów i grupowań, dla których zbierane i opracowywane są dane. Ponadto do najważniejszych barier działalności należą także wysokie obciążenia na rzecz budżetu, niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej oraz niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne" - napisał GUS.
W stosunku do maja ub.r. odnotowywany jest wzrost znaczenia bariery kosztów zatrudnienia w sekcji transport i gospodarka magazynowa (z 64,5 proc. do 68,7 proc.), natomiast zmniejszenie występuje w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (z 71,8 proc. do 66,8 proc.) oraz budownictwo (z 73,3 proc. do 69,3 proc.).
W stosunku do maja ub.r. największy spadek znaczenia bariery niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej odnotowywany jest w sekcjach budownictwo (z 47,2 proc. do 43,1 proc.) oraz zakwaterowanie i gastronomia (z 47,8 proc. do 44,2 proc.).
W stosunku do maja ub.r. największy spadek znaczenia bariery wysokich obciążeń na rzecz budżetu odnotowywany jest w sekcjach przetwórstwo przemysłowe (z 48,3 proc. do 41,7 proc.) i budownictwo (z 53,9 proc. do 49,8 proc.).
W stosunku do maja ub.r. odnotowywany jest nieznaczny wzrost znaczenia bariery niejasnych, niespójnych i niestabilnych przepisów prawnych w sekcji transport i gospodarka magazynowa (z 39,8 proc. do 41,7 proc.), natomiast największe zmniejszenie występuje w budownictwie (z 37,9 proc. do 32,2 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (z 35,8 proc. do 30,7 proc.). (PAP Biznes)
tus/ osz/